Łukasz Malinowski
Pierwszy z nich dotyczy odnawialnych źródeł energii, a konkretnie energii słonecznej. Po raz pierwszy podlaskie samorządy mogą starać się o zakup kolektorów słonecznych, które będą instalowane na budynkach użyteczności publicznej i domach mieszkańców. Kolektory będzie można umieszczać np. na dachach domów jednorodzinnych, ale tylko tych, w których nie jest prowadzona działalność komercyjna.
Budżet konkursu wynosi 20,6 mln zł. Największe szanse na dofinansowanie mają m.in. projekty realizowane w gminach, których ponad 50 proc. powierzchni leży na obszarze Natury 2000. A także inwestycje, dzięki którym odnawialne źródła energii zastąpią te konwencjonalne (np. węgiel czy opał). Celem tych kryteriów jest to, żeby z energii odnawialnej mogli korzystać przede wszystkim mieszkańcy terenów objętych szczególną ochroną. To właśnie tam oze ma wspierać ekologiczny sposób gospodarowania.
Drugi konkurs skierowany jest m.in. do samorządów i przedsiębiorców. Dotacje zasilą projekty związane z tworzeniem sieci szerokopasmowych w naszym regionie. O dofinansowanie mogą ubiegać się projekty polegające np. na budowie infrastruktury dla warstwy dystrybucyjnej tzw. „średniej mili" czy budowie regionalnych i lokalnych sieci informatycznych. Co ważne, przedsięwzięcia te muszą być zgodne z projektem sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej i stanowić jej uzupełnienie. W tym konkursie do podziału jest ponad 17 mln zł.