Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Pogłębienie toru Szczecin-Świnoujście pozwoli w pełni wykorzystać infrastrukturę portów

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
29-04-2014
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
pr / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Pogłębienie toru Szczecin-Świnoujście pozwoli w pełni wykorzystać infrastrukturę portów
fot. Zarząd Portów Morskich Szczecin-Świnoujście
Zdaniem władz województwa zachodniopomorskiego, pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście jest inwestycją kluczową dla rozwoju regionu.Obecnie głębokość toru, liczącego 68 km, wynosi 10,5 m, co pozwala na bezpieczną żeglugę statków o zanurzeniu do 9,15 m.

Zarówno zachodniopomorscy politycy i samorządowcy, jak i przedsiębiorcy operujący w portach, od lat zabiegają o pogłębienie toru. Bardzo często zdarza się bowiem sytuacja, że masowce wpływające do Szczecina bądź z niego wypływające nie mogą być w pełni załadowane, gdyż nie pozwalają na to parametry toru. Z przytoczonej niedawno przez nas odpowiedzi na interpelację zachodniopomorskiego posła PO Arkadiusza Litwińskiego wynika, że realizacja pogłębienia toru planowana jest przez rząd na lata 2018-21. Poseł Litwiński, pytany przez nas, uważa że prace przygotowawcze można przyspieszyć, tak by pogłębianie rozpocząć już w 2016 r.

Tor wodny drogą do pogłębienia atutów Pomorza Zachodniego

Jak na tę problematykę patrzą zachodniopomorscy urzędnicy? – Gospodarka morska dla Pomorza Zachodniego a szczególnie dla obszaru ujścia Odry stanowi kluczowy czynnik rozwoju. Region, tradycyjnie związany z morzem, stoi wobec ogromnej szansy powiększenia swoich atutów konkurencyjnych. Dlatego niemal równolegle z budową głębokowodnego portu zewnętrznego w Świnoujściu, do którego zawijać będą statki obsługujące polski Gazoport, prowadzone są prace, których finalnym efektem będzie pogłębienie toru wodnego do 12,5 m do samego Szczecina. Łączący oba porty tor wodny, który już obecnie jest kręgosłupem gospodarki morskiej Pomorza Zachodniego, w zamierzeniu władz regionu stanie się również osią rozwoju Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego – mówi Marek Orszewski, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Przy aktualnie maksymalnym zanurzeniu zawijających do Szczecina jednostek, wynoszącym 9,15 m, statki o nośności powyżej 30 tys. DWT wpływają lub wypływają ze Szczecina niedoładowane. W 2013 roku obydwa porty obsłużyły łącznie 86 statków o maksymalnym zanurzeniu większym niż 9,15 m.

Przeprowadzenie pogłębienia toru wodnego do głębokości 12,5 m pozwoli w pełni wykorzystać, a następnie rozwinąć istniejącą już infrastrukturę portów nie tylko Szczecina, ale także Polic, których zdolności przeładunkowe to już w tym momencie ponad 20 mln ton rocznie. Wg wyliczeń Instytutu Analiz, Diagnoz i Prognoz Gospodarczych w Szczecinie, pogłębienie toru wodnego do 12,5 m spowoduje wzrost tonażu statków mogących zawijać do szczecińskiego portu, co doprowadzi do obniżenia kosztów jednostkowych transportu morskiego. Zgodnie z wyliczenami IADiPG oszczędności w przypadku ładunków suchych masowych wyniosą ok. 39%, dla masowych ciekłych i drobnicy – ponad 40% a przy przewozach kontenerów – 28%.

Inwestycja w czterech etapach

Cała inwestycja związana z pogłębieniem toru została podzielona na cztery etapy. I etap (pogłębienie na długości ok. 3 km toru wraz z budową falochronów wyjściowych na Zalew Szczeciński) został przeprowadzony w latach 2001-2004 w wyniku realizacji I Programu Pożyczkowego Banku Światowego (koszt ok. 140 mln zł). II etap modernizacji realizowany jest w ramach POIiŚ (na długości 8 km) z planowanym zakończeniem w 2014 r. (koszt – 319 mln zł). W efekcie modernizacji, kanały Mieliński i Piastowski uzyskają w 2014 r. gotowość techniczną do pogłębienia toru do 12,5 m (po 2014 r. możliwe będzie pogłębienie toru wodnego do głębokości 12,5 m na odcinku od Świnoujścia do Polic).

W celu uzyskania głębokości 12,5 m na torze wodnym do Szczecina należy uprzednio wykonać prace w ramach III etapu, czyli wybudować umocnienia brzegów Odry i Przekopu Mieleńskiego pomiędzy Policami a portem w Szczecinie, na odcinkach o łącznej długości ok. 20-23 km (prognozowany koszt: 520 mln zł). Część z nich leży w obszarze Natura 2000, co wymaga czasochłonnych badań środowiskowych. Równolegle konieczna jest budowa i rozbudowa pól odkładu urobku z prac pogłębiarskich (ok. 21 mln zł) oraz przystosowanie istniejącego oznakowania nawigacyjnego i systemu kontroli ruchu statków (VTS) do nowej geometrii toru wodnego (ok. 35 mln zł).

Prognozowane koszty IV etapu, czyli osiągnięcia głębokości 12,5 m i szerokości w dnie 110 m na całej długości toru 67,7 km, wynoszą ok. 550 mln zł. – Do 2015 roku Urząd Morski w Szczecinie przewiduje rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem dokumentacji w ramach III etapu modernizacji oraz uzyskaniem kompletu niezbędnych zezwoleń – informuje Marek Orszewski.

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Pierwsze Abramsy dla Polski dotarły do portu morskiego w Szczecinie

Intermodal i logistyka

Pierwsze Abramsy dla Polski dotarły do portu morskiego w Szczecinie

Mikołaj Kobryński 29 czerwca 2023

Na co 330 mln zł pożyczki dla portu Port Szczecin-Świnoujście?

Biznes i przemysł

Porty Szczecin i Świnoujście: Rozbudowa na dobrej drodze

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Pierwsze Abramsy dla Polski dotarły do portu morskiego w Szczecinie

Intermodal i logistyka

Pierwsze Abramsy dla Polski dotarły do portu morskiego w Szczecinie

Mikołaj Kobryński 29 czerwca 2023

Na co 330 mln zł pożyczki dla portu Port Szczecin-Świnoujście?

Biznes i przemysł

Porty Szczecin i Świnoujście: Rozbudowa na dobrej drodze

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5