Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Połączenie Polska - Litwa: Podpisano umowę na budowę kluczowego elementu

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
15-02-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Połączenie Polska - Litwa: Podpisano umowę na budowę kluczowego elementu
fot. Włodzimierz Włoch
15 lutego br. w miejscowości Vaizgakiemis na Litwie, przedstawiciele litewskiego operatora sieci przesyłowej Litgrid oraz firma ABB podpisali umowę na budowę w miejscowości Alytus stacji przekształtnikowej prądu stałego wraz z rozdzielnią 400kV – kluczowego po stronie litewskiej elementu budowanego połączenia elektroenergetycznego Polska – Litwa. Stacja przekształtnikowa prądu stałego wraz z rozdzielnią 400kV zostanie wybudowana do końca 2015 roku. Prace ruszą wiosną br.

- Umowa jest jednym z kamieni milowych realizowanego Projektu oraz bardzo dobrym przykładem współpracy pomiędzy operatorami systemów przesyłowych obu krajów – powiedział Henryk Majchrzak, prezes PSE. - Trzeba podkreślić, że dotychczasowe osiągnięcia nie byłyby możliwe bez wsparcia i zaangażowania wielu podmiotów, w tym właściwych ministerstw i urzędów regulacji obu krajów, a także Komisji Europejskiej, która powołała na czas realizacji pierwszych zadań fazy przygotowawczej swojego koordynatora Projektu i wspiera Projekt finansowo - dodał.

Systemy przesyłowe Polski i Litwy nie pracują synchronicznie, zatem nie było możliwe ich połączenie bezpośrednie. Wybudowanie stacji konwertorowej back-to-back pozwoli na połączenie dwóch niezsynchronizowanych systemów przesyłowych energii elektrycznej, zapewniając stabilną i niezawodną wymianę energii elektrycznej pomiędzy krajami. Stacja rozpocznie funkcjonowanie od momentu oddania nowego połączenia LitPol Link do użytku.

Połączenie elektroenergetyczne Polska – Litwa 

Połączenie elektroenergetyczne między Polską a Litwą to wspólny Projekt operatorów sieci przesyłowych obu krajów - PSE oraz Litgrid. Podstawowym jego celem jest połączenie rynków energii elektrycznej krajów bałtyckich (tj. Litwy, Łotwy i Estonii) z rynkiem Europy kontynentalnej, poprzez zamknięcie tzw. Pierścienia Bałtyckiego.

Realizacja Projektu przyczyni się do poprawy, jakości i niezawodności zasilania odbiorców energii elektrycznej w centralnych i północno - wschodnich obszarach Polski, jak również umożliwi transgraniczną wymianę energii elektrycznej.

Zgodnie z decyzją 1364/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 września 2006 roku Projekt należy do Osi Projektów Priorytetowych, których realizacja leży w interesie Unii Europejskiej. Inwestycja jest współfinansowana z funduszy unijnych.

Postęp prac w Projekcie Połączenia Polska – Litwa po stronie polskiej

Uruchomienie połączenia planowane jest w roku 2015. Pozwoli ono na wymianę mocy w wysokości 500 MW. Projekt zakłada wybudowanie około 150 kilometrów linii 400 kV od Ełku po stronie polskiej do Alytus na Litwie, a także rozbudowę stacji i linii elektroenergetycznych w północno-wschodniej Polsce.

W skład tego Projektu, po stronie polskiej, wchodzą następujące inwestycje:
1. Linia Ełk Bis – Granica RP
2. Rozbudowa stacji Ełk Bis (etap I i II)
3. Budowa stacji Ołtarzew
4. Linia Ostrołęka – Narew
5. Rozbudowa stacji Ostrołęka
6. Rozbudowa stacji Narew
7. Linia Ełk Bis – Łomża
8. Budowa stacji Łomża
9. Linia Miłosna – Siedlce Ujrzanów
10. Budowa stacji Siedlce Ujrzanów
11. Budowa stacji Stanisławów.

 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Linia energetyczna z Ełku na Litwę szansą dla małych firm

Intermodal i logistyka

Coraz bliżej połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa

Intermodal i logistyka

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Linia energetyczna z Ełku na Litwę szansą dla małych firm

Intermodal i logistyka

Coraz bliżej połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa

Intermodal i logistyka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5