Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Polimex-Mostostal: Ciąg dalszy restrukturyzacji

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
13-05-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ew / Rynek Infrastruktury/Polimex-Mostostal

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Polimex-Mostostal: Ciąg dalszy restrukturyzacji
EL Opole; fot. Grupa Energa
– Trwają rozmowy z wierzycielami, które przybliżają nas do rozwiązania akceptowalnego dla stron. Uzgodnienia mają celu zapewnić spółce powrót na rynek dzięki dostępowi do linii gwarancyjnych, które umożliwią pozyskiwanie nowych kontraktów. Zarząd spółki oczekuje, że do porozumienia z wierzycielami dojdzie w najbliższym czasie – informuje Maciej Stańczuk, pełniący obowiązki prezesa zarządu Polimeksu-Mostostalu.

Działania naprawcze w toku

 

Polimex-Mostostal w I kwartale tego roku kontynuował działania naprawcze, realizując program restrukturyzacji finansowej i operacyjnej oraz prowadził bieżącą działalność operacyjną. – Postępuje dalsza redukcja kosztów i optymalizacja struktury organizacyjnej. W I kw. br. wdrożona została realizacja projektu mającego na celu przejście firmy na strukturę holdingową – informuje Joanna Makowiecka wiceprezes zarządu spółki.

 

W grupie powstaną spółki, które będą funkcjonowały w strategicznych obszarach działalności, czyli w energetyce, petrochemii i w serwisie. Spółki zostaną wyposażone w niezbędne zasoby, które pozwolą im na rozpoczęcie i rozwijanie działalności. Polimex-Mostostal zachowa dominującą funkcję w stosunku do tych spółek i będzie stanowił dla nich centrum usług wspólnych. – Celem procesu jest zwiększenie przewagi konkurencyjnej dzięki koncentracji na głównych zakresach działalności i rozwoju kluczowych kompetencji – dodaje wiceprezes Makowiecka.

 

Realizując zapisy umowy restrukturyzacyjnej z wierzycielami, spółka w I kwartale tego roku kontynuowała sprzedaż aktywów niezwiązanych z działalnością podstawową. Dotychczasowy przebieg dezinwestycji potwierdza, że aktywa wytypowane do sprzedaży są atrakcyjne, co umożliwia uzyskiwanie za nie satysfakcjonujących cen.

 

– Kontynuowane są prace zmierzające do upublicznienia Torpolu, spółki zależnej Polimexu-Mostostalu. Nie została podjęta ostateczna decyzja czy sprzedaży będzie podlegał mniejszościowy czy większościowy pakiet akcji tej spółki. Rozważana jest także sprzedaż części akcji inwestorowi branżowemu. Sprzedaż Torpolu może nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy – wyjaśnia Maciej Stańczuk.

 

W ramach struktury organizacyjnej Polimexu-Mostostalu wydzielony został, jako odrębna jednostka gospodarcza, siedlecki oddział produkcyjny firmy. Od stycznia br. prowadzi on działalność na własnym rozrachunku. Umożliwia to, w przypadku, kiedy pojawiłaby się atrakcyjna propozycja ze strony potencjalnego inwestora, podjęcie decyzji w sprawie sprzedaży tego oddziału.


Działalność operacyjna w I kwartale 2014 roku

 

W I kwartale bieżącego roku Polimex-Mostostal koncentrował działalność na projektach w budownictwie przemysłowym, w szczególności w energetyce i petrochemii. W styczniu tego roku konsorcja z udziałem Polimeksu-Mostostalu wypowiedziały, i tym samym zakończyły, realizację kontraktów drogowych zawartych z GDDKiA na budowę odcinka drogi ekspresowej S69 oraz odcinków autostrad A1 i A4.

 

– 6 maja 2014, w wyniku prowadzonych z GDDKiA rozmów sprawie, spółka podpisała z GDDKiA list intencyjny dotyczący warunków współpracy i wzajemnych rozliczeń. Strony za-deklarowały w ten sposób zamiar współpracy w zakresie rozliczenia tych kontraktów i polubownego ustalenia wysokości wzajemnych roszczeń – informuje Joanna Makowiecka.

 

31 stycznia 2014 roku, Polimex-Mostostal, realizujący w konsorcjum kontrakt na budowę dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole, otrzymał Polecenie Rozpoczęcia Prac w Elektrowni Opole. Kontrakt ten jest kolejnym po Kozienicach, znaczącym kontraktem spółki w strategicznej dla firmy branży energetycznej. Wartość tej inwestycji to 11,5 mld zł brutto, z czego około 42 procent, czyli 4,83 mld zł, przypada na Polimex-Mostostal.

W kwietniu tego roku Enea Wytwarzanie wybrała ofertę Polimeksu-Mostostalu jako najko-rzystniejszą w przetargu na modernizację kotła bloku nr 10 w Kozienicach. Wartość oferty opiewa na kwotę 15,7 mln zł. Polimex-Mostostal realizuje już w Kozienicach nowy blok o mocy 1075 MW. Zakres obejmuje prace budowlano-montażowe, których łączna wartość wynosi około 6,3 mld zł brutto. Polimex-Mostostal realizuje tu także prace budowlano-montażowe w ramach kontraktu na budowę instalacji odsiarczania spalin. Wartość tego zle-cenia sięga 78,6 mln zł brutto.

 

Wyniki finansowe w I kwartale 2014 roku

 

Polimex-Mostostal osiągnął przychody w wysokości 290,8 mln zł, strata EBITDA wyniosła -15,8 mln zł, a strata netto -31,4 mln zł. Grupa Polimex-Mostostal osiągnęła 412,4 mln zł przychodów, - 11,9 mln zł straty EBITDA oraz - 39,2 mln zł straty netto.

 

Na wyniki w I kwartale 2014 roku miała wpływ sezonowość rynku inżynieryjno-budowlanego oraz wciąż napięta sytuacja płynnościowa firmy, która skutkowała ograniczonym potencjałem realizacyjnym kontraktów. Spółka zaznacza, że w ostatnich tygodniach I kwartału odnotowano poprawę wskaźników finansowych.

 

Aktualna wartość portfela zamówień grupy utrzymuje się na wysokim poziomie i wynosi 9,1 mld zł brutto. Dotyczy on w całości kontraktów zawartych. W poszczególnych latach portfel kształtuje się następująco: 2014 rok: 2,2 mld zł, 2015 rok: 3,3 mld zł, 2016 rok: 2,3 mld zł, w latach następnych 1,3 mld zł.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Biznes i przemysł

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Elżbieta Pałys 16 września 2023

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Katowic na lotnisko Pyrzowice

Intermodal i logistyka

Setki milionów złotych na autobusy i tramwaje w Polsce Wschodniej

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Biznes i przemysł

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Elżbieta Pałys 16 września 2023

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Katowic na lotnisko Pyrzowice

Intermodal i logistyka

Setki milionów złotych na autobusy i tramwaje w Polsce Wschodniej

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5