Arek Kowalczyk
Wyniki badań Instytutu Spraw Publicznych ukazujące oblicze relacji polsko – czesko – niemieckich zostały zrealizowane w ramach cyklu PKN Orlen „Future Fuelled by Knowledge” i zaprezentowane podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Do ich przeprowadzenia zainspirowały koncern doświadczenia wynikające z funkcjonowania m.in. na tych trzech rynkach. Jak przekonują autorzy raportu, wynik badań wskazują na wysoką jakość wzajemnych międzysąsiedzkich stosunków, ale także na możliwość wdrożenia konkretnych rozwiązań, które mogłyby wzmocnić integrację na linii Polska – Czechy – Niemcy, jako znaczącej siły w regionie.
- Działalność na rynkach zagranicznych to dla każdej spółki zawsze duże wyzwanie, szczególnie w Europie, gdzie pewne przekonania kulturowe często przekładają się na bieżącą działalność biznesową. Jako firma aktywnie inwestująca nie tylko na rynku polskim, ale także m.in. czeskim i niemieckim postanowiliśmy pokusić się o stworzenie opracowania, które w sposób obiektywny pokaże relacje między trzema sąsiadami. Okazało się, że nie taki diabeł straszny i co więcej – dodatkowa praca nad wzajemnymi relacjami, wsparcie biznesu i administracji publicznej oraz wdrożenie konkretnych rozwiązań mogłoby w istotny sposób wzmocnić pozycję Polski, Czech i Niemiec na arenie europejskiej - powiedział prezentując raport Andrzej Kozłowski, dyrektor wykonawczy ds. strategii i zarządzania projektami PKN Orlen.
Autorzy raportu przypominają, że Polska, Czechy i Niemcy łącznie generują 25 proc. unijnego PKB, dlatego zbadanie potencjału współpracy gospodarczej było ważnym elementem badań. Zacieśnianie się relacji gospodarczych pomiędzy tymi krajami mogłoby mieć bowiem istotny wpływ na ekonomię całej Unii, a inicjowane tu zjawiska i trendy - np. w obszarze energetyki - mogą nadawać ton przemianom we Wspólnocie.
Jak wynika z badań to właśnie energetyka jest najbardziej pożądanym obszarem współpracy pomiędzy trzema sąsiadami. Niemcy wiodą w Europie prym pod kątem wykorzystania OZE – już 22 proc. energii pochodzi z odnawialnych źródeł, w najbliższej dekadzie odsetek ten – dzięki idei Energiewende - ma wzrosnąć do 48 proc. (kosztem przede wszystkim atomu). Realizacja tej polityki stanowi szansę na intensyfikację współpracy z Polską i Czechami, przede wszystkim ze względu na fakt, że energię OZE (ogniwa fotowoltaiczne, wiatraki) cechują duże wahania dostępności, przy nierozwiązanej wciąż kwestii magazynowania.
W kwestii bieżącej współpracy gospodarczej zaprezentowany raport wskazuje na przewodnictwo Niemiec w regionie – szczególnie w kontekście wymiany handlowej – obroty Polski i Czech w tym zakresie wynoszą ok. 30 proc., przy czym te dwa kraje łącznie odpowiadają już tylko za 7 proc. niemieckiego eksportu i 8 proc. importu. „W tym kontekście szczególnie istotna jest motywacja Polski i Czech do zwiększania swojej konkurencyjności w stosunku do lidera w regionie. Polskie firmy coraz częściej inwestują za zachodnią granicą – dotyczy to nie tylko liderów w swojej branży, jak PKN Orlen, ale także małych i średnich przedsiębiorców. Co więcej takie inwestycje są niezwykle pozytywnie postrzegane za zachodnią granicą, a współpraca z sąsiadami postrzegana jest pozytywnie” – piszą autorzy raportu.
Polska, Czechy i Niemcy, jako jedna siła w Unii Europejskiej mieliby wiele do zaoferowania i niewątpliwie przyczyniłyby się do wzrostu gospodarczego całego regionu. Autorzy raportu wskazują jednak na potrzebę jeszcze silniejszej współpracy pomiędzy krajami, a szczególnie ustawicznej pracy nad polepszeniem stosunków bezpośrednich pomiędzy społeczeństwami. Dużą rolę w tym zakresie mógłby odegrać biznes oraz administracja publiczna – ich współpraca mogłaby zaowocować poprawą wizerunku danego kraju wśród sąsiadów.