Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Polsko-litewski most energetyczny: Kolejne umowy podpisane

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
29-05-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Polsko-litewski most energetyczny: Kolejne umowy podpisane
fot. Włodzimierz Włoch
28 maja w Siedlcach podpisano list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie realizacji inwestycji celu publicznego polegających na budowie elektroenergetycznej stacji i linii przesyłowych na terenie województwa mazowieckiego.

Chodzi o trzy inwestycje: budowę linii elektroenergetycznej 400 kV Miłosna - Siedlce Ujrzanów oraz budowy stacji 400 kV Siedlce Ujrzanów i stacji 400 kV Stanisławów, będących częścią Projektu Połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa.


Porozumienie podpisane w Siedlcach było ostatnim związanym z budową tzw. polsko-litewskiego mostu energetycznego.


- Region północno-wschodniej Polski wymaga znaczących inwestycji w zakresie infrastruktury elektroenergetycznej. Brak zamkniętej sieci przesyłowej i możliwości wielostronnego zasilania w przypadku awarii stanowią realną groźbę utraty dostaw energii elektrycznej na tym terenie. W celu zapobieżenia tak niekorzystnym wydarzeniom i zminimalizowania ryzyka awarii, uruchomiono Projekt Polska – Litwa wspierany przez Unię Europejską. Dzięki temu inwestorowi udało się pozyskać dodatkowo środki pomocowe Unii Europejskiej na ten cel. Projekt ten składa się z 18 zadań inwestycyjnych na terenie czterech województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Trzy z nich są przedmiotem podpisanego Listu. Sprzyjać one będą zrównoważonemu rozwojowi wszystkich gmin i powiatów, poprawią zaopatrzenie w energię elektryczną mieszkańców i jej odbiorców na terenie północnej części województwa mazowieckiego. Stworzą także korzystne warunki do realizacji nowych inwestycji – czytamy w komunikacie PSE Operator.


Przedmiotem listu jest określenie podstawowych zasad współpracy lokalnych władz samorządowych z inwestorem.


Przypomnijmy, że 24 maja w Ostrołęce podpisano list intencyjny w sprawie realizacji dwóch inwestycji: budowy linii 400 kV Ostrołęka - Łomża - Narew oraz rozbudowy stacji 220/110 kV Ostrołęka o rozdzielnię 400 kV. Trasa linii przebiega przez tereny należące do miasta Ostrołęka i gminy Rzekuń.


Budowa mostu miedzy Polską a Litwą jest elementem unijnego programu rozbudowy transgranicznych sieci energetycznych. Ma on gwarantować bezpieczeństwo dostaw energii wszystkim krajom UE. W ramach dofinansowania z UE projekt otrzymał ponad 680 mln euro. Pierwszy etap inwestycji będzie kosztował 2 mld zł. Zakończenie tego etapu zaplanowano na 2015 r.

 

Budowa polsko-litewskiego mostu energetycznego jest podzielona na 11 różnych zadań, które będą realizowane na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i części mazowieckiego. Zbudowane mają być m.in. linie 400 kV Ostrołęka-Łomża do stacji Narew, rozdzielnia w stacji Narew, linia 400 kV Ełk-Łomża, stacja Łomża oraz linia 400 kV z Ełku do granicy polsko-litewskiej.
 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Koło zyska powiatową obwodnicę

Drogi i autostrady

Koło zyska powiatową obwodnicę

Elżbieta Pałys 29 sierpnia 2023

Gdańsk. Wiadomo kto przebuduje drogi do portu

Intermodal i logistyka

Jak LOT zarobi miliard złotych? Dwie recepty prezesa Fijoła

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Koło zyska powiatową obwodnicę

Drogi i autostrady

Koło zyska powiatową obwodnicę

Elżbieta Pałys 29 sierpnia 2023

Gdańsk. Wiadomo kto przebuduje drogi do portu

Intermodal i logistyka

Jak LOT zarobi miliard złotych? Dwie recepty prezesa Fijoła

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5