Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Pracodawcy RP: Konsultacje ws. gazu łupkowego trzeba powtórzyć

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
26-02-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Pracodawcy RP: Konsultacje ws. gazu łupkowego trzeba powtórzyć
Ankieta Komisji Europejskiej dotycząca gazu z łupków jest tendencyjna i dyskryminuje zwolenników tego paliwa. Pracodawcy RP wystosowali apel do eurodeputowanych o naprawę błędów i powtórzenie procesu konsultacji społecznych.

 

Od 20 grudnia 2012 r. na stronach Komisji Europejskiej dostępna jest ankieta, która służy jako narzędzie prowadzonych konsultacji społecznych w sprawie ewentualnego kierunku prac nad nowymi regulacjami, dotyczącymi gazu łupkowego, jakie powinna (lub nie) podjąć Komisja. Konsultacje będą prowadzone do 23 marca 2013 r. Ankieta dostępna jest w Internecie.

 

Jednak nie tylko Pracodawcy RP podkreślają, że konstrukcja ankiety zarówno poprzez dobór, jak i treść pytań podważa wiarygodność przyszłych wyników. W związku z tym Pracodawcy RP apelują do eurodeputowanych o podjęcie działań na rzecz powtórzenia konsultacji społecznych. Dodatkowym argumentem jest fakt, iż przez ponad 5 tygodni ankieta nie była dostępna we wszystkich językach Unii – pomimo iż wcześniej padały takie zapewnienia. List do eurodeputowanych w tej sprawie wysłał Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

Liczne wątpliwości potwierdziła opinia jednego z czołowych polskich socjologów, prof. dr. hab. Andrzeja Rycharda, przygotowana na zlecenie Pracodawców RP. Zdaniem prof. Rycharda: Całościowa opinia na temat wiarygodności zamieszczonej ankiety jako instrumentu konsultacyjnego jest negatywna. (…) Oparcie rezultatów konsultacji i przyszłych regulacji dotyczących wydobycia gazu łupkowego wyłącznie o tę ankietę byłoby błędne. (…) Poza elementami pozytywnymi zawiera [ona] pytania sugerujące, niekiedy niejasne, niedbale traktuje kwestie anonimowości/poufności (myląc te sprawy), zawiera niezrozumiałe odmienności językowe między wersją polską a angielską, co może mieć wpływ na wyniki, a wreszcie brakuje w niej niektórych ważnych kwestii.

Oto przykład: Pierwsze pytanie merytoryczne w ankiecie, jako pierwszą możliwość odpowiedzi (i to najbardziej sprzyjającą wydobyciu gazu łupkowego), podaje takie oto sformułowanie: „Uważam, że niekonwencjonalne paliwa kopalne (np. gaz łupkowy) powinny być mimo wszystko eksploatowane w Europie”. Razi tu sformułowanie „mimo wszystko”. Zastosowana skala odpowiedzi nie jest symetryczna, przeważają zdecydowanie odpowiedzi negatywne, wskazujące na zagrożenia, a sformułowanie z określeniem „mimo wszystko” okazuje się najbardziej pozytywne. Takie samo skrzywienie widać też w dwóch pytaniach o potencjalne szanse i wyzwania związane z wydobyciem. Zwraca bowiem uwagę fakt, iż więcej wskazano tu wyzwań (18) niż szans (11), co już samo w sobie tworzy pewną nierównowagę. Podobna nierównowaga zawarta jest w innym pytaniu – o potrzebne obywatelom informacje związane z „niekonwencjonalnymi paliwami kopalnymi”. W przedstawionym katalogu spraw, których te informacje mają dotyczyć, tylko jedna kwestia związana jest z informacją na temat możliwych korzyści, pięć wyzwań, a jedna jest neutralna.

W liście do eurodeputowanych Prezydent Andrzej Malinowski napisał: „Proces konsultacji jest ważnym elementem demokracji, dlatego powinien być przeprowadzony z dużą starannością i obiektywizmem – szczególnie w tak ważnym przypadku. (…) Błędy merytoryczne ankiety sprawiają, że jej wynik nie może być wiarygodnym źródłem opinii, a tym bardziej podstawą do formułowania wniosków w tak kluczowej sprawie. Dlatego Pracodawcy RP zwrócili się z apelem o zdecydowane działania, które spowodują powtórzenie procesu konsultacji prowadzonego przez Komisję Europejską, zgodnie z elementarnymi standardami prowadzenia takich ankiet.

– Liczymy na to, iż krytyka ankiety spowoduje, że Komisja Europejska zdecyduje się na powtórzenie procesu konsultacji. Jednak gdyby tak się nie stało, warto zrobić wszystko, aby nie zabrakło pozytywnych opinii na temat szans, jakie niesie gaz niekonwencjonalny. Takie głosy muszą się pojawić, zwłaszcza z Polski. Apeluję do wszystkich o wypełnienie ankiety, pomimo świadomości co do jej błędów – podsumował Andrzej Malinowski.

 

Unia Europejska realizuje ambitną politykę klimatyczną ukierunkowaną na redukcję emisji CO2 i promocję energetyki opartej na źródłach odnawialnych. Doświadczenia USA pokazują, że przemysłowe wykorzystanie gazu zmniejsza emisję CO2 (USA dzięki łupkom obniżyło emisję CO2 dwukrotnie bardziej niż kraje UE). Niska emisyjność powoduje, że energetyka oparta na gazie jest najlepszym rozwiązaniem przejściowym w drodze do energetyki opartej na OZE. W związku z tym dziwi podejście KE do sprawy gazu z łupków.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5