Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Rajczyk: Ulegliśmy magii wielkich liczb

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-05-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Rajczyk: Ulegliśmy magii wielkich liczb
Kazimierz Rajczyk, dyrektor zarządzający sektorem energetycznym ING Banku Śląskiego / fot. Włodzimierz Włoch
- Dwa lata temu przygotowywaliśmy raport dotyczący sektora energetycznego, ulegaliśmy wtedy magii wielkich liczb, mówiliśmy o olbrzymich kwotach, jakie w krótkim czasie mają być wydane na inwestycje w energetyce - powiedział Kazimierz Rajczyk, dyrektor zarządzający sektorem energetycznym ING Banku Śląskiego w trakcie dyskusji na temat inwestycji w sektorze energii w Polsce, jaka odbyła się na EKG w Katowicach.

Rajczyk przypomniał, że mówiło się wtedy o 22 GW nowych mocy, które miały być w ciągu 10 lat wybudowane. - To było w sytuacji, kiedy nikt nie miał wątpliwości co do tego, że ścieżka cenowa dla cen energii będzie jednoznaczna – będzie rosła, a Polska wyglądała jak wielki plac budowy. Głównym dylematem inwestorów było wtedy to, czy budować nowe moce w oparciu o węgiel czy o gaz. Rozmawialiśmy o kosztach uprawnień, a modnym tematem był CCS, który obniżały atrakcyjność inwestycji węglowych – przypomniał.

- Obecnie wygląda to tak, że zmieniła się nam prognoza jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię. Rozwijamy się zużywając mniej energii niż zakładaliśmy kilka lat wcześniej. Jednocześnie ceny energii bardzo mocno odbiegają od oczekiwań inwestorów, co jest jednym z powodów, dla którego trzeba było zweryfikować plany inwestycyjne i podejść do nich raz jeszcze. Ceny uprawnień do emisji CO2 stawiaj sens istnienia tego systemu pod znakiem zapytania, bo jego celem miało być promowanie technologii alternatywnych dla węgla, a teraz system ten nie wspiera niczego, a podnosi koszty energii – zauważył dyrektor zarządzający sektorem energetycznym ING Banku Śląskiego.

Polska miała być placem budowy, ale rzeczywistość jest zgoła odmienna – prowadzone obecnie są tylko trzy inwestycje - Kozienice, Stalowa Wola i Włocławek, na łączną moc ok. 2 GW. Gdzie podziały się pozostałe? Jak wytłumaczył Rajczyk, koncerny zweryfikowały plany inwestycje, nastał czas mądrych decyzji i choć jeszcze do niedawna mówiliśmy o planach na 12 GW mocy, czyli połowa tego o czym rozmawialiśmy w 2008 r.

- W naszej opinii, urealniając sytuację, możemy liczyć na 6-10 dużych bloków, a uzależnione jest to m.in. o tego, jaki kształt będzie miał ostatecznie pakiet ustaw energetycznych. Jest miejsce dla źródeł odnawialnych, ale teraz jest czas na weryfikację i wybranie projektów, które mają największy sens ekonomiczny. Postawiliśmy też krzyżyk na współspalaniu, jako na technologii, która nie powinna być wspierana, jak inne źródła odnawialne. Ale jest też niezbędna nowa ustawa o OZE – powiedział Rajczyk.

Co ciekawe, cichym liderem w inwestycjach elektroenergetycznych stał się obszar dystrybucji, gdzie procesy trwają, a wszystkie duże grupy energetyczne rozpisują kolejne przetargi. – Inwestycje są prowadzone w dużym tempie, co jest dla nas potwierdzeniem, że tam, gdzie jest stabilna regulacja w długim okresie, gdzie jest przewidywalne otoczenie prawne, tam śmiałość inwestorów do inwestycji jest dużo większa – podkreślił w swojej wypowiedzi Kazimierz Rajczyk.

Podpowiedział również, w jaki sposób ograniczyć koszt inwestycji przytaczając porównanie dwóch podobnych, dużych inwestycji - jednej realizowanej w trybie wyboru najtańszej oferty oraz drugiej, w przypadku której zastosowano dialog techniczny. – W procesie przygotowania SIWZ, oferenci zgłosili prawie 2,5 tys. uwag, poprawek i ponad 2 tys. z nich zostało przyjętych. Poskutkowało to 30 proc. niższą ceną projektu. Warto się więc nad tym obszarem pochylić - stwierdził.

Mówiąc o finansowaniu Rajczyk wspomniał też o Inwestycjach Polskich. – Doceniamy rolę tego programu. Może to być pomocne również w energetyce. Jednak należy zaznaczyć, że tylko w przypadku inwestycji o odpowiedniej stopie zwrotu, gdzie można zbudować model finansowy i ocenić efektywność inwestycji w odpowiednio długim okresie. A konkluzja jest taka, że Inwestycje Polskie nie zastąpią dobrych regulacji i wizji rynku na przyszłość – podsumował

 

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest przetarg na projekt konstrukcji MOLF

Inżynieria i innowacje

Jest przetarg na projekt konstrukcji MOLF

Mikołaj Kobryński 12 stycznia 2024

Offshore: Baltica 2 przyspiesza. Jest kontrakt na instalację turbin wiatrowych

Biznes i przemysł

Ørsted wybuduje największą farmę wiatrową na świecie

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest przetarg na projekt konstrukcji MOLF

Inżynieria i innowacje

Jest przetarg na projekt konstrukcji MOLF

Mikołaj Kobryński 12 stycznia 2024

Offshore: Baltica 2 przyspiesza. Jest kontrakt na instalację turbin wiatrowych

Biznes i przemysł

Ørsted wybuduje największą farmę wiatrową na świecie

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5