Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Rozbudowa El. Opole ruszy 1 lutego

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
24-01-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Rozbudowa El. Opole ruszy 1 lutego
fot. Włodzimierz Włoch
Budowa dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole (Opole II, bloki numer 5 i 6) o wartości ponad 11,5 mld zł rozpocznie się 1 lutego 2014 r.

Parametry techniczne inwestycji Opole II są następujące: Moc - 2x900 MWe; Paliwo - węgiel kamienny; Sprawność netto - ca. 45.5 proc. brutto; Roczna produkcja energii elektrycznej - 12 – 13,4 TWh; Roczne zużycie węgla: ok. 4,1 mln ton; Emisja brutto CO2 - 745 kg/MWh; Emisja SO2: ≤ 100 mg/Nm3; Emisja Nox: ≤ 80 mg/Nm3; Emisja pyłu: ≤ 10 mg/Nm3; Technologia: Kotły pyłowe na parametry nadkrytyczne, CCS ready.

 

Największe nakłady inwestycyjne na Opole w 2015 i 2016 r.

 

PGE planuje, że największe nakłady inwestycyjne przypadną na lata 2015 (3,8 mld zł) i 2016 (3,3 mld zł). Zgodnie z porozumieniem z 6 grudnia 2013 r. do umowy z Generalnym Wykonawcą podpisanej 15 lutego 2012 r. Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej podtrzymuje zamiar wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac (NTP) 31 stycznia 2014 r., co umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych 1 lutego 2014 r. Umowa z konsorcjum firm budowlanych Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa wraz z Alstom Power na budowę dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny zakłada, że przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpi w III kwartale 2018, a bloku numer 6 w I kwartale 2019 r.

 

Przypomnijmy, że 20 stycznia 2014 r. pomiędzy PGE oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna a PKO BP została zawarta umowa, której przedmiotem jest ustanowienie przez PKO BP limitu gwarancyjnego dla PGE GiEK do maksymalnej wysokości 2.548.607.358 zł. Beneficjentem gwarancji będzie generalny wykonawca prac związanych z budową bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole.

Zmiana postrzegania inwestycji w źródła konwencjonalne

 

Według zarządu Polskiej Grupy Energetycznej, ewolucja otoczenia regulacyjnego rynku energii w Polsce i Europie zmienia postrzeganie inwestycji w źródła konwencjonalne. W katalogu racjonalnych przesłanek do ponownej analizy długoterminowych decyzji inwestycyjnych spółka umieszcza wprowadzenie mechanizmów mocowych, racjonalizację wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2.

 

Wdrożony już w Polsce mechanizm Operacyjnej Rezerwy Mocy pozwala zakładać PGE, że dzięki niemu lub kolejnym rozwiązaniom w tym zakresie, zwiększy się opłacalność nowych jednostek konwencjonalnych. PGE zaznacza, że krajowy budżet na roczny mechanizm ORM (lub podobny) w żadnym roku nie musiałby przekroczyć historycznych rocznych kwot wypłacanych z tytułu rekompensat KDT. Jeśli natomiast chodzi o OZE, to zdaniem włodarzy PGE, racjonalizacja wsparcia i zmniejszenie kosztów funkcjonowania systemu spowoduje, że w Polsce realizowane będą jedynie najbardziej efektywne projekty. Według prognoz spółki, udział odnawialnych źródeł energii w wolumenie sprzedawanej energii wzrośnie do 19 proc. w 2020 r., a następnie ustabilizuje się. „Dokonamy dokładnego przeglądu wszystkich naszych inwestycji w OZE i ich analizy w oparciu o planowane/wdrażane nowe regulacje” – czytamy w prezentacji PGE.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5