Zadaniem stacji będzie przygotowanie wody przeznaczonej dla zamkniętego układu chłodzenia nowego bloku i wymaga zastosowania procesów technologicznych takich jak: dezynfekcja wody; koagulacja wspomagana flokulacją; filtracja.
Stacja demineralizacji ma za zadanie przygotowanie wody zdemineralizowanej dla nowego bloku na parametry nadkrytyczne wymaga zastosowania jednostkowych procesów technologicznych: podgrzew wody surowej; obróbka wstępna wody – koagulacja, utlenianie; ultrafiltracja wspomagana dezynfekcją; dejonizacja wstępna – w oparciu o jednostki odwróconej osmozy RO; odgazowanie wody; demineralizacja wstępna; demineralizacja końcowa – wymienniki dwujonitowe.
Woda surowa dla obu instalacji technologicznych dostarczana będzie przez budowane nowe ujęcie wody. Woda uzdatniona z WPT przeznaczona jest na uzupełnianie strat odparowania i odmulania zamkniętego obiegu chłodzącego nowego bloku 900 MW oraz instalacji odsiarczania spalin.
Rozpoczęcie inwestycji zaplanowano na 29 kwiecień 2013 r., a zakończenie na 1 marca 2016. Oferty w postępowaniu można składać do 9 września. Wadium nie jest wymagane na etapie składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. EDF będzie wymagał jego wniesienia, w wysokości 400 tys. zł w jednej z form, które zostaną określone w zaproszeniu do składania ofert.
Projekt RUDA obejmuje budowę nowego nadkrytycznego bloku energetycznego o mocy 900 MW na terenie istniejącej Elektrowni Rybnik. ERSA jest jedną z największych polskich spółek zależnych francuskiej grupy energetycznej EDF. Elektrownia w Rybniku składa się z ośmiu bloków opalanych węglem kamiennym o łącznej mocy 1775 MW, które zostały oddane do użytku w latach 1972–1978. Na istniejącym terenie elektrowni powstanie nowy blok, który będzie opalany węglem kamiennym i biomasą. Po oddaniu nowego bloku do użytku całkowita moc ERSA pokryje około 12% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.
Przypomnijmy, że kontrakt z Elektrownią Rybnik SA (ERSA) o wartości około 900 milionów euro na dostawę urządzeń dla nowego bloku o mocy 900 MW opalanego węglem kamiennym, zdobył Alstom. Zakres prac realizowanych przez Alstom obejmuje dostawę kotła wraz z systemem nawęglania oraz kompletną maszynownię, to jest turbinę parową, generator i urządzenia pomocnicze bloku. Obiekt ma zostać uruchomiony w 2017 roku.