Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Sonik: Obniża się poziom agresji wobec gazu łupkowego

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
07-04-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Sonik: Obniża się poziom agresji wobec gazu łupkowego
Europoseł Bogusław Sonik / fot. Włodzimierz Włoch
- Obserwuję od kilku miesięcy obniżenie się poziomu agresji wobec gazu łupkowego i co za tym idzie Polski. Próbowano budować taką wizję naszego kraju, który nieodpowiedzialnie, nie mając żadnych instrumentów prawnych czy doświadczenia wchodzi w tę niebezpieczną przestrzeń. To była próba czarnego PR – powiedział europoseł Bogusław Sonik.

Parlamentarna Komisja Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności zdecydowała zdecydowała w listopadzie ub.r., że raport o wpływie wydobycia gazu łupkowego na środowisko przygotuje polski europoseł. –Chciałem, by debata o wpływie wydobywania gazu łupkowego na środowisko, była pozbawiona emocji, różnych fałszywych wizji i obrazów, a była oparta o rzeczywiste materiały, które są już dostępne, również wynikające z doświadczeń polskich – wyjaśnił Sonik prezentując założenia dokumentu na konferencji prasowej.


Sonik przypomniał, że w Parlamencie Europejskim odbyły się trzy odsłuchania publiczne na temat gazu łupkowego. - Uczestniczyli w nich naukowcy z całego świata, również z USA. Przyszli również przedstawiciele przeciwników i wsłuchiwali się w argumenty. Przygotowany przez mnie raport o wpływie wydobycia gazu łupkowego na środowisko może zostać obudowany jeszcze jakimiś dalej idącymi argumentami, paragrafami, wzmacniającymi kwestie bezpieczeństwa. Ale jego zasadnicza linia jest taka, że każdy kraj ma prawo decydować o tym, na jakim paliwie chce oprzeć swoją energetykę i nie ma możliwości wprowadzenia na szczeblu europejskim zakazu wydobycia – stwierdził Sonik.


- Zmienia się również sytuacja międzynarodowa. Bodaj dwa tygodnie temu Francja powołała komitet naukowy, który ma na nowo przeanalizować sytuację związaną z wydobyciem gazu łupkowego. Pojawiły się również głosy w prasie francuskiej ze strony analityków sceny politycznej i energetycznej, że wprowadzenie moratorium było przedwczesne i skazuje Europę na wyeliminowanie się z gry konkurencyjności w dziedzinie energetyki i że trzeba zmienić to podejście – powiedział europoseł, dodając, że niebawem Międzynarodowa Agencja Energetyki opublikuje 10 zasad regulujących kwestie wydobycia gazu łupkowego.


- W Polsce zrealizowano kilka odwiertów poszukiwawczych. Nie udało się wzniecić buntu przeciwko temu źródłu energetycznemu. Wielu Polaków liczy na to, że po rozpoczęciu wydobycia gazu łupkowego błękitne paliwo stanieje – podkreślił Sonik. - Poza tym widzę, że argumenty przeciwników się wyczerpały. To było straszenie rzeczami, które nadejdą, a które się nie potwierdziły – dodał, zaznaczając, że w USA mówi się o koniecznych działaniach na rzecz bezpieczeństwa, jak np. betonowaniu odwiertów, a amerykańscy specjaliści pokazują, że jeżeli były jakieś wypadki, to brały się one z nierzetelności wykonawców, braku monitoringu terenu, na którym odbywały się wiercenia, bądź też z niechlujności niektórych przedsiębiorstw.


- W tej chwili mamy przyjazne nastawienie Gunthera Oettingera, komisarza ds. energii, który uważa, że gaz łupkowy jest jednym z elementów różnicujących miks energetyczny Europy, a komisarz do spraw klimatu zajmuje stanowisko nie niechętne, twierdząc, że poszukiwania są dopuszczalne, co jak na panią Hedegaard to i tak dużo. Raport przygotowany przeze mnie jest elementem debaty. Chciałbym, aby oddzielono prowokację i mity od faktów. To także głos niezbędny politycznie, bo polityczna jest próba zablokowania poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego, a my na nią odpowiadamy właśnie przedstawiając fakty – mówił Sonik.


Europoseł przypominał, że na potrzeby przygotowania raportu odwiedził m.in. województwo lubelskie. – Kiedy tam rozpoczynano prace, pojawiali się politycy związani z organizacjami ekologicznymi, głównie z Francji i starali się wzbudzić nieufność mieszkańców. Mówiono o tym, że woda się w studniach wzburzyła, że jest szara itd. Trzeba więc monitorować stan wód przed, w trakcie i po, by uniknąć tego typu zarzutów. Jeśli chodzi o skład chemiczny płynu szczelinującego, nie może być żadnych ustępstw związanych z patentami. Obowiązuje rozporządzenie REACH, które zobowiązuje do podawania i rejestrowania substancji wykorzystywanych np. do szczelinowania, więc jest jawność – powiedział.

 

Raport zostanie złożony w Parlamencie Europejskim 10 kwietnia. Debata odbędzie się najprawdopodobniej 25 kwietnia. - Potem będzie czas na składanie poprawek i raport zacznie nabierać ostatecznych kształtów. To jest prezentacja pewnego podejścia, które zostanie skonfrontowane z różnymi opcjami. Głosowanie może się odbyć z końcem czerwca – poinformował Sonik.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5