Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Strategia PKN Orlen na lata 2013-2017

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
04-12-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Strategia PKN Orlen na lata 2013-2017
Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen / Fot. Włodzimierz Włoch
6,3 mld zł – taki średni roczny zysk operacyjny przed amortyzacją EBITDA wg LIFO planuje wypracowywać Grupa Kapitałowa Orlen przez najbliższe pięć lat. Znaczący wzrost przepływów operacyjnych zagwarantuje realizację głównych założeń nowej strategii: utrzymania zadłużenia na bezpiecznym poziomie, zwiększenia skali inwestycji - szczególnie w wydobycie i energetykę - oraz stopniowego wzrostu dywidendy wypłacanej akcjonariuszom.

Jak poinformowała spółka, budowa wartości Koncernu nastąpi poprzez maksymalizację efektywności aktywów rafineryjnych, rozwój i dalszą poprawę operacyjną petrochemii, wzrost sprzedaży detalicznej, budowę mocy energetyczno-cieplnych oraz rozwój segmentu wydobycia ropy i gazu. Łącznie, w latach 2013-2017, Koncern planuje wydać na inwestycje 22,5 mld zł, przede wszystkim na wydobycie i energetykę.

Nowa strategia zakłada:


• Wzrost średniorocznego EBITDA wg LIFO o 58% do 6,3 mld zł
• Wyższe o 44% przepływy operacyjne na poziomie 5,6 mld zł średniorocznie
• Łączne wydatki inwestycyjne w wysokości 22,5 mld zł do 2017 r.
• Stopniowy wzrost wypłacanej dywidendy, do uzyskania poziomu 5% średniej rocznej kapitalizacji Spółki
• Utrzymanie dźwigni finansowej netto poniżej 30%.

- Nic nie wskazuje na to, by w przewidywalnej przyszłości niepewność przestała rządzić rynkami. Dlatego przeanalizowaliśmy wiele wariantów i prognoz na najbliższe lata. Ostatecznie oparliśmy naszą nową strategię na konserwatywnych założeniach. Jestem przekonany, że wytyczyliśmy cele adekwatne do czekających nas wyzwań, a równocześnie pozwalające sprawnie wykorzystać szanse i potencjał rozwoju największego koncernu paliwowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Niezmiennym priorytetem pozostaje bezpieczeństwo finansowe, bo nikt rozsądny nie zadłuża się w czasach niepewności, jednak dzięki redukcji długu o ponad 8 mld zł, jaką osiągnęliśmy w ostatnich latach, możemy zakładać intensywny rozwój – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Od najbardziej krytycznego momentu w 2009 r., gdy poziom dźwigni finansowej osiągnął szczyt (ponad 66%), zadłużenie PKN Orlen zostało zredukowane o ponad 8 mld zł, a dźwignia od początku 2012 r. utrzymuje się na bezpiecznym poziomie poniżej 30%.

- Dzięki skutecznej realizacji celów strategicznych w latach 2008-2012 PKN Orlen może znów myśleć o rozwoju i poważnych inwestycjach, a także - po raz pierwszy od 2008 roku - o wypłacie dywidendy. Odbudowa kondycji finansowej firmy stworzyła solidne fundamenty do dalszego rozwoju Grupy Kapitałowej Orlen w kolejnych latach - dodał Sławomir Jędrzejczyk, Wiceprezes ds. Finansowych PKN Orlen.

Podstawowa zmiana w stosunku do poprzedniej strategii, zatwierdzonej w 2008 r., polega na wzroście nakładów inwestycyjnych w obszarach rozwojowych: aktualizacja strategii przynosi dwukrotny wzrost (z 7,7 do 15,1 mld zł) puli środków na takie inwestycje. Łącznie na projekty inwestycyjne ukierunkowane na rozwój i niezbędne modernizacje Grupa zamierza przeznaczyć w ciągu pięciu lat 22,5 mld zł. Na tę kwotę składają się: 6,1 mld zł na działalność rafineryjną, 4,2 mld zł na energetykę, 5,1 mld zł - wydobycie (w tym głównie gaz z łupków), 4,7 mld zł na petrochemię oraz 2,4 mld zł na projekty w detalu. Z puli planowanych nakładów suma 6,9 mld zł będzie uruchamiana w zależności od ekonomiki projektów i sytuacji finansowej (w tym 0,5 mld zł - rafineria; 1,2 mld zł - petrochemia; 0,1 mld zł - detal, 2,4 mld zł - energetyka; 2,7 mld zł - wydobycie).

Pieniądze niezbędne do realizacji tych planów będą pochodziły z wykorzystania przewag konkurencyjnych oraz dalszej poprawy efektywności. Realizacja tych założeń ma przynieść znacząco wyższy średnioroczny EBITDA - na poziomie 6,3 mld zł, czyli o 58% wyższy niż osiągnięty w latach 2008-2012. Prognozowane przepływy operacyjne będą wyższe o 44% i sięgną średniorocznie 5,6 mld zł. Łącznie, w latach 2013-2017, skumulowane dodatkowe przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosą 28 mld zł. Inwestycje nie będą więc miały wpływu na zadłużenie Koncernu, a wypracowana w ostatnich latach bezpieczna dźwignia finansowa zostanie utrzymana.

Najbardziej zaawansowanym obecnie projektem o charakterze rozwojowym jest budowa bloku parowo-gazowego we Włocławku. Zakończony został ostatni z etapów przygotowawczych - wybrano Generalnego Wykonawcę, a Rada Nadzorcza PKN Orlen wyraziła zgodę na zawarcie z nim umowy. Pierwszą elektrownię gazową dla PKN Orlen zbuduje konsorcjum: General Electric International Inc. działające poprzez General Electric International S.A., oddział w Polsce i SNC-LAVALIN POLSKA sp. z o.o. Szacunkowa wartość kontraktu netto na budowę elektrowni o mocy 463 MWe wyniesie ok. 1,1 mld zł, a całej inwestycji 1,37 mld zł. Nowy blok będzie wytwarzał energię elektryczną w kogeneracji z produkcją ciepła na potrzeby m.in. Grupy Anwil i PKN Orlen. Szacuje się, iż około połowa wytwarzanej we Włocławku energii będzie trafiała na rynek. Przewidywany termin oddania bloku do eksploatacji to grudzień 2015 roku.

 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Sześciomilionowy obsłużony pasażer. Czwarty raz w historii

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Sześciomilionowy obsłużony pasażer. Czwarty raz w historii

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5