Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Tauron Ciepło buduje nowe kotły w ZW Katowice

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
15-05-2015
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Tauron Ciepło buduje nowe kotły w ZW Katowice
fot. ZW Katowice
Tauron Ciepło realizuje inwestycję o wartości około 55 mln zł w Zakładzie Wytwarzania Katowice. Buduje tam trzy kotły olejowo-gazowe o mocy sumarycznej ok. 114 MWt.

Inwestycja, która zostanie przekazana do eksploatacji z końcem 2015 r., ma zapewnić klientom spółki bezpieczeństwo energetyczne i wysokiej jakości dostawy ciepła.
Celem realizacji inwestycji jest dostosowanie zdolności wytwórczej ZW Katowice do wielkości mocy zamówionej w tym źródle, z jednoczesnym zastosowaniem najlepszych praktyk w zakresie wytwarzania ciepła i ochrony środowiska. W efekcie powstaną trzy kotły gazowo-olejowe, zbiorniki oleju opałowego, gospodarka olejowa, przyłącze gazu i niezbędna infrastruktura.

Nowe inwestycje w obrębie źródeł

– Tauron Ciepło konsekwentnie realizuje strategię biznesową grupy i wynikający z niej plan zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła. Dlatego stale modernizujemy i rozbudowujemy miejską sieć ciepłowniczą oraz realizujemy nowe inwestycje w obrębie źródeł. Budowa kotłów olejowo-gazowych w Zakładzie Wytwarzania Katowice umożliwi nam pokrycie rosnącego zapotrzebowania na moc cieplną w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej po 2015 roku – mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu Tauron Ciepło.

W pierwszym kwartale br. zakończono prace fundamentowe w obszarze gospodarki gazowej, olejowej wraz ze zbiornikami magazynowymi i stacją rozładunkową oleju, hali kotłowni i komina.

– Aktualnie trwają prace związane z montażem hali kotłowni oraz prace fundamentowe estakad oleju i gazu. Najważniejsze zadania związane z realizacją tej inwestycji dopiero przed nami. Jeszcze w maju planujemy rozpoczęcie montażu zbiorników magazynowych oleju, na czerwiec zaplanowane są dostawy poszczególnych komponentów kotłów na budowę – mówi Sebastian Czarnik, kierownik projektu w Tauron Ciepło.

Zakład Wytwarzania Katowice jest podstawowym źródłem energii cieplnej dla Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca i Czeladzi. Produkcja energii elektrycznej i ciepła w bloku w katowickiej elektrociepłowni odbywa się w procesie wysokosprawnej kogeneracji – czyli produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w skojarzeniu.

W skład instalacji energetycznego spalania paliw w ZW Katowice wchodzą obecnie trzy kotły: kocioł fluidalny – opalany węglem kamiennym i mułem węglowym wraz z możliwością współspalania biomasy o mocy cieplnej wprowadzanej w paliwie 378 MWt, oraz dwa kotły wodne – opalane węglem kamiennym, każdy o mocy cieplnej wprowadzanej w paliwie 158,8 MWt.

Budowane trzy nowe olejowo-gazowe kotły szczytowe, o łącznej mocy cieplnej około 114 MWt, zastąpią podlegające derogacji kotły wodne. Z końcem roku 2015 przewidziane jest podpisanie protokołu przejęcia całej inwestycji do eksploatacji.
Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Maersk kupi 25 elektrycznych TIR-ów!

Intermodal i logistyka

Maersk kupi 25 elektrycznych TIR-ów!

Mikołaj Kobryński 28 czerwca 2023

Zielona transformacja szansą dla zarządców infrastruktury drogowej i kolejowej

Inżynieria i innowacje

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Maersk kupi 25 elektrycznych TIR-ów!

Intermodal i logistyka

Maersk kupi 25 elektrycznych TIR-ów!

Mikołaj Kobryński 28 czerwca 2023

Zielona transformacja szansą dla zarządców infrastruktury drogowej i kolejowej

Inżynieria i innowacje

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5