Arek Kowalczyk
Dormowo, które podobnie jak Janków Przygodzki leży w Wielkopolsce chwile grozy przeżyło w nocy z wtorku na środę 11 września. Wtedy to po rozszczelnieniu gazociągu trzeba było ewakuować wszystkich mieszkańców wsi. Rozszczelniony gazociąg groził bowiem wybuchem. Awaria sprawiła, że bez gazu byli mieszkańcy miejscowości: Dormowo, Miłostowo, Kwilcz, Grobia, Kłosowice, Sieraków, Gałowo, Kępa, Mutowo, Gałowo-Majątek, Szamotuły-Zamek, Gaj Mały, Szczuczyn, Śmiłowo, Szamotuły, Wronki, Nowa Wieś, Międzychód, Gorzyń.
– W Dormowie nastąpił wyciek gazu, po rozszczelnieniu gazociągu. Ustalanie przyczyn jeszcze trwa – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Małgorzata Polkowska, rzeczniczka prasowa Gaz-Systemu, operatora gazociągów przesyłowych. – Prawdopodobnie była to wada spoiny. Sprawdzamy, czy to powstało z winy producenta czy w wyniku innych zdarzeń – dodaje.
Cała rozmowa nt. awarii gazociągu w Jankowie Przygodzkim została już opublikowana na portalu i można ją przeczytać tutaj.
14 listopada około 13.30 w miejscowości Janków Przygodzki w województwie wielkopolskim awarii uległ gazociąg DN500 relacji Gustorzyn – Odolanów wybudowany w roku 1977 o ciśnieniu 5,4 MPa. Awaria powstała w rejonie budowy nowego gazociągu Gustorzyn – Odolanów, ale gazociąg ten nie był oddany do eksploatacji i nie był nagazowany.
Odpowiedzialny za gazociągi Gaz-System istnieje od 2004 r. i zarządza majątkiem przejętym od innych spółek. Stan sieci gazowych jest bardzo różny. Średnia wieku to ok. 30 lat.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System powstał 16 kwietnia 2004 r., jako PGNiG – Przesył Sp. z o.o. - 100% udziałów spółki objęło wówczas Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Od tego momentu Gaz-System przejął nadzór oraz odpowiedzialność za transport gazu ziemnego strategicznymi gazociągami w Polsce. 28 kwietnia 2005 r. PGNiG przekazał Skarbowi Państwa wszystkie udziały w Gaz-System
Wydzielenie działalności związanej z przesyłaniem gazu ziemnego wynikało z postanowień Dyrektywy Gazowej przyjętej w 2003 roku przez Radę i Parlament Europejski, która zobowiązywała przedsiębiorstwa gazownicze do rozdzielenia technicznego przesyłu gazu od obrotu i umożliwienia innym podmiotom korzystania z sieci przesyłowej na równych zasadach (zasada TPA – Third Party Access). W wyniku tego procesu Gaz-System, stał się jedną z pierwszych firm europejskich zapewniającą, zgodnie z europejskimi dyrektywami, rzeczywistą niezależność w obszarze przesyłu.
8 czerwca 2005 roku Zgromadzenie Wspólników zadecydowało o zmianie nazwy spółki z PGNiG – Przesył Sp. z o.o. na Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.
Od grudnia 2008 r. Gaz-System jest właścicielem spółki Polskie LNG S.A. która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG (LNG z ang. Liquefied Natural Gas). Dzięki terminalowi LNG możliwe będzie zróżnicowanie kierunków dostaw gazu ziemnego, co oznacza poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju.