Partnerzy serwisu:
Intermodal i logistyka

Trojanowska: Energia jądrowa szansą na poprawę bezpieczeństwa energetycznego

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
04-07-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Trojanowska: Energia jądrowa szansą na poprawę bezpieczeństwa energetycznego
fot. Daniel West / sxc.hu
- Energia jądrowa jest dla wielu krajów szansą na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, zmniejszenie wpływu gwałtownych wahań cen paliw kopalnych oraz łagodzenie efektów zmian klimatycznych – powiedziała pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej Hanna Trojanowska podczas Międzynarodowej Konferencji Ministerialnej „Energia jądrowa w XXI wieku”.

Wiceminister Trojanowska wskazała na środowiskowe i klimatyczne aspekty w Programie polskiej energetyki jądrowej. Podkreśliła, że jest on strategiczną odpowiedzią na konieczność spełnienia celów polityki energetycznej. – Najważniejsze z nich dotyczą zapewnienia długoterminowych dostaw energii, utrzymania jej cen na dopuszczalnym poziomie, redukcji emisji CO2 oraz bezpieczeństwa użytkowników – powiedziała.

- Projekt budowy polskiej elektrowni jądrowej jest największym wyzwaniem w historii polskiego rynku energii elektrycznej i całej gospodarki, szczególnie że wdrażany jest on od podstaw – podkreśliła wiceminister Trojanowska. Dodała, że projekt jest wielowymiarowym i długoterminowym przedsięwzięciem, wspierającym konkurencyjność gospodarki, przy aktywnym udziale przemysłu jądrowego.

 

Program PEJ trafi do Międzyresortowego Zespołu do spraw Realizacji Polityki energetycznej Polski do 2030 r.


Tymczasem 3 lipca 2013 r. kierownictwo Ministerstwa Gospodarki omówiło projekt Programu polskiej energetyki jądrowej (Program PEJ). Jak informuje Ministerstwo Gospodarki jednocześnie zalecono skierowanie dokumentu pod obrady Międzyresortowego Zespołu do spraw Realizacji Polityki energetycznej Polski do 2030 r. działającego pod przewodnictwem wicepremiera ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Program PEJ to strategiczny dokument, który przedstawia m.in. ekonomiczne uzasadnienie wdrażania energetyki jądrowej w naszym kraju oraz zadania dla wszystkich instytucji rządowych zaangażowanych w jej rozwój. Został on poddany kompleksowej procedurze konsultacji społecznych oraz transgranicznych, w której uczestniczyło siedem krajów sąsiadujących z Polską. Proces ten zakończył się podpisaniem Protokołu z konsultacji z Austrią w maju 2013 r. Umożliwiło to zakończenie prac nad Programem PEJ.

Ministerstwo Gospodarki w ramach działań przygotowujących realizację Programu PEJ we współpracy z Państwową Agencją Atomistyki przygotowało nowoczesne regulacje prawne, uruchomiło program kształcenia edukatorów oraz zainicjowało kampanię edukacyjno-informacyjną „Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią”.

Harmonogram PEJ

 

Harmonogram realizacji polskiego programu jądrowego zakłada następujące etapy:
Etap I - do 31.12.2013 r.: opracowanie i przyjęcie przez Radę Ministrów Programu PEJ.
Etap II - 1.01.2014 r. - 31.12.2016 r.: wybór lokalizacji oraz podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku pierwszej EJ.
Etap III -1.01.2017 r. - 31.12.2018 r.: opracowanie projektu technicznego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń.
Etap IV - 1.01.2019 r. - 31.12.2024 r.: budowa i podłączenie do sieci pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej.
Etap V - 1.01.2025 r. - 31.12.2030 r.: zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy drugiej elektrowni jądrowej.

Zakończenie budowy drugiej elektrowni jądrowej przewidywane jest na 2035 rok


Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, efektywność i prawidłowość prac nad realizacją Programu PEJ potwierdzili eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), którzy w marcu i kwietniu 2013 r. odwiedzili Polskę w ramach Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej (INIR) oraz Zintegrowanego Przeglądu Dozoru Jądrowego (IRRS). MAEA dobrze oceniła całość przygotowań do wdrożenia Programu PEJ. W szczególności członkowie misji INIR docenili Polskę m.in. za wysokie standardy współpracy w ramach konsultacji na szczeblu krajowym i międzynarodowym oraz za wprowadzenie nowoczesnych regulacji prawnych.

 

Grad: Pierwszy blok w 2024 r.


Aleksander Grad, prezes PGE Energia Jądrowa powiedział w środę, podczas zorganizowanej przez PAP debaty o perspektywach energetyki jądrowej w Polsce, że program jest bardzo istotny dla inwestora, bo jednoznacznie stwierdza, iż państwo stworzy takie warunki, aby inwestorzy mogli zrealizować i ekonomicznie prowadzić projekt jądrowy. W opinii byłego ministra skarbu, będzie jasną instrukcją do negocjacji państwo-inwestor w kwestii narzędzi wsparcia przez państwo całego projektu.

Aleksander Grad, prezes PGE Energia Jądrowa powiedział także, iż harmonogram, który zakłada uruchomienie w 2024 r. pierwszego polskiego bloku jądrowego jest realny, ale napięty.

- Rozstrzygnięcia, które są na poziomie rządowym jeśli chodzi o prawo i rozporządzenia mamy już w większości za sobą. Teraz Rada Ministrów ma przyjąć program energetyki jądrowej w wersji po uzgodnieniach transgranicznych, a my jako spółka celowa odpowiedzialna za realizację inwestycji codziennie zajmujemy się tym tematem i realizujemy kolejne przedsięwzięcia z nim związane – poinformował w maju Aleksander Grad.

Przypomnijmy, że plany rządu dotyczące budowy przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda zakładają, że pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.

7 lutego 2013 roku PGE EJ 1 podpisała umowę z konsorcjum WorleyParsons Nuclear Services JSC, WorleyParsons International Inc., WorleyParsons Group Inc. Przedmiotem umowy są badania środowiska, badania lokalizacji oraz usług związanych z uzyskaniem pozwoleń i uprawnień niezbędnych w procesie inwestycyjnym związanym z budową przez PGE EJ 1 pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW. W listopadzie 2011 r. Polska Grupa Energetyczna dokonała wyboru potencjalnych lokalizacji dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Spółka wskazała trzy miejsca: Gąski w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) oraz Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).

 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Procedura ws. decyzji lokalizacyjnej dla elektrowni jądrowej uruchomiona

Biznes i przemysł

Procedura ws. decyzji lokalizacyjnej dla elektrowni jądrowej uruchomiona

Mikołaj Kobryński 10 października 2023

Polska elektrownia jądrowa z decyzją środowiskową!

Biznes i przemysł

Polska elektrownia jądrowa z decyzją środowiskową!

Mikołaj Kobryński 22 września 2023

Anwil: 97% zaawansowania w realizacji nowej linii produkcyjnej nawozów sztucznych

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Procedura ws. decyzji lokalizacyjnej dla elektrowni jądrowej uruchomiona

Biznes i przemysł

Procedura ws. decyzji lokalizacyjnej dla elektrowni jądrowej uruchomiona

Mikołaj Kobryński 10 października 2023

Polska elektrownia jądrowa z decyzją środowiskową!

Biznes i przemysł

Polska elektrownia jądrowa z decyzją środowiskową!

Mikołaj Kobryński 22 września 2023

Anwil: 97% zaawansowania w realizacji nowej linii produkcyjnej nawozów sztucznych

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5