Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Trzy urzędy przeciw dewastacji i kradzieżom infrastruktury

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
23-08-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Trzy urzędy przeciw dewastacji i kradzieżom infrastruktury
fot. Włodzimierz Włoch
23 sierpnia z inicjatywy trzech urzędów regulacyjnych: Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Urzędu Regulacji Energetyki oraz Urzędu Transportu Kolejowego podpisano Memorandum w sprawie współpracy na rzecz przeciwdziałania zjawisku kradzieży i dewastacji infrastruktury.

Celem Memorandum jest podjęcie i prowadzenie wspólnych działań zmierzających do ograniczenia i przeciwdziałania kradzieżom i dewastacji urządzeń infrastruktury technicznej, przewodów oraz urządzeń telekomunikacyjnych, energetycznych i kolejowych. – Inicjatywa jest jak najbardziej otwarta, zachęcamy kolejne podmioty do przystąpienia do niej – mówił Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Inicjatorami porozumienia są: prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj, prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk oraz prezes Urzędu Transportu Kolejowego Krzysztof Dyl, natomiast na prawach sygnatariuszy Memorandum podpisują przedsiębiorcy, organizacje i izby gospodarcze z sektorów: telekomunikacyjnego, energetycznego oraz transportu kolejowego.


- Narasta skala niepokojących zjawisk kradzieży i dewastacji infrastruktury. To szkodliwe zjawisko nie tylko dla podmiotów gospodarczych, ale i dla obywateli, gdyż może przykładowo wpływać na szybkość reakcji służb – mówiła prezes UKE Magdalena Gaj. W ramach Memorandum sygnatariusze zobowiązali się do podjęcia wspólnych działań w zakresie podniesienia świadomości obywateli w sprawach skutków kradzieży infrastruktury. Sygnatariusze będą też dążyć do poprawy współdziałania instytucji publicznych, organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości w zakresie przeciwdziałania i zwalczania zjawiska kradzieży oraz dewastacji infrastruktury. – Przykładowo prowadzimy rozmowy z prokuraturami, aby ograniczyła stosowanie niskiej szkodliwości czynu wobec złodziejów infrastruktury. Przecież ten element infrastruktury może sam w sobie nie być wiele warty – stąd orzeczenie o niskiej szkodliwości, a jednocześnie jego brak wpływa na niedostępność infrastruktury, jego kradzież ma więc duże konsekwencje społeczne i ekonomiczne – powiedział „Rynkowi Infrastruktury” prezes Urzętu Transportu Kolejowego Krzysztof Dyl. Kolejnym elementem będzie propozycja zmian w prawie dotycząca przeciwdziałaniu kradzieżom i dewastacji infrastruktury – To będą nasze wspólne propozycje dotyczące zmian np. w prawie karnym, a nie propozycje sektorowe urzędów – zapewnił Dyl.


Wspólna kampania społeczna ma na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców, tak aby wiedzieli, że w takich przypadkach warto i należy reagować, aby nie narażać innych na zagrożenie. Memorandum to element kampanii społecznej, w którą włączyła się Policja, media i przedsiębiorcy działający na rynku: telekomunikacyjnym, energetycznym i transportu kolejowego. Zostanie opracowany plan wspólnych działań, których rezultaty będą systematycznie przekazywane opinii społecznej. Poza prezesami urzędów regulacyjnych deklaracje o przystąpieniu do Memorandum podpisali dziś także obecni na konferencji przedstawiciele firm, izb gospodarczych i organizacji, w tym: Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Straż Ochrony Kolei, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu, Telekomunikacja Polska oraz Netia.


Poparcie dla tej inicjatywy zadeklarował już Komendant Główny Policji, który zobowiązał komendantów wojewódzkich Policji do objęcia szczególnym nadzorem wszystkich spraw związanych z kradzieżą i dewastacją infrastruktury. Jednocześnie Policja będzie monitorować aktualny stan zagrożenia w oparciu o gromadzone dane statystyczne.


Energetyka


Kradzieże i dewastacje urządzeń infrastruktury elektroenergetycznej stanowią poważny problem nie tylko dla zarządcy infrastruktury, ale także dystrybutorów i odbiorców energii elektrycznej. Wartość szkód powstałych w wyniku kradzieży w energetyce podczas ostatnich dwóch lat wzrosła prawie dwukrotnie. - Kradzieże i dewastacje infrastruktury energetycznej stwarzają niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi, powodują przerwy w ciągłości dostaw energii oraz zwiększają koszty funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych, które później wpływają na wysokość rachunków - podkreśla Marek Woszczyk, Prezes URE. - W roku 2010 koszty odtworzenia infrastruktury elektroenergetycznej wyniósł 10 milionów złotych, w roku 2011 było to już 18 milionów! Dlatego tak ważna jest natychmiastowa reakcja i zgłaszanie wszelkich niepokojących faktów odpowiednim służbom - dodaje Prezes URE.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5