Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Tusk: Nowe regulacje łupkowe to poważna zachęta dla inwestorów

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
11-03-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Tusk: Nowe regulacje łupkowe to poważna zachęta dla inwestorów
fot. Włodzimierz Włoch
Rząd przyjął projekt nowych zasad poszukiwania i eksploatacji złóż węglowodorów, w tym gazu łupkowego. Celem zmian jest przyspieszenie i ułatwienie prac poszukiwawczych, rozpoznawczych i wydobywczych przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. - Zbudowaliśmy model, który jednoznacznie powinien sprzyjać przedsiębiorcom, którzy chcą zainwestować swój czas i możliwości na poszukiwanie i eksploatowanie złóż gazu łupkowego – powiedział premier Donald Tusk.

- Były dwa modele, które rozpatrywaliśmy. Jeden z nich było modelem mocnej regulacji i kontroli oraz wysokich danin. Obawy, że ten model zwycięży wpływały na mniejsze zainteresowanie przedsiębiorców w inwestowanie w Polsce, gdzie gaz łupkowy mógłby stać się realnym źródłem energii. Dlatego przyjęliśmy rozwiązania, które powinny być poważną zachętą dla wszystkich, którzy chcą poszukiwać gazu łupkowego – stwierdził Donald Tusk.

Premier przypomniał, że równocześnie prowadzone były działania defensywne, obronne przed zakusami Unii Europejskiej przeregulowania kwestii poszukiwań i wydobywania gazu łupkowego. Zdaniem Tuska, „w dużej mierze pod pretekstem ochrony środowiska naturalnego przygotowywano obostrzenia, które uczyniłyby wydobywanie gazu łupkowego nieopłacalnym”. - Nasze działania pozwoliło uchronić ten potencjalny zasób energii przed nadmiernymi regulacjami – stwierdził premier.

Opodatkowanie od wydobycia dopiero w 2020 r.


- Podstawowe rozwiązania w projekcie ustawy, to przede wszystkim założenie, że opodatkowanie na rzecz państwa z tytułu wydobywania gazu łupkowego stanie się faktem dopiero w roku 2020. Do tego czasu wydobycie będzie wolne od opodatkowania, bo zależy nam na tym, by proce poszukiwawcze i wydobywcze radykalnie przyspieszyły- poinformował Tusk dodając, że czterokrotnie zwiększy się stawka opłaty eksploatacyjnej dla samorządów, bo to na nich będzie głównie ciążyć kwestia ewentualnych niwelacji strat wspólnot gminnych. - Decyzja o radykalnym uproszczeniu procedury administracyjnej również powinna przyspieszyć prace i zachęcić inwestorów – stwierdził szef rządu.

- Projekt to skomplikowana legislacja. Jestem przekonany, że w ciągu dwóch tygodni trafi on do laski marszałkowskiej i będę liczył na szybki proces legislacji – podkreślił Tusk.

 

Tylko jedna koncesja

 

Nowe przepisy wprowadzają tylko jedną koncesję – na poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie węglowodorów ze złoża. Zastąpi ona trzy obecnie istniejące: poszukiwawczą, rozpoznawczą i wydobywczą. Korekta modelu koncesjonowania polegająca na objęciu wszystkich faz działalności jedną koncesją powinna zachęcić przedsiębiorców do prowadzenia prac poszukiwawczych w jak najszerszym zakresie.

Z reguły koncesja ma być przyznawana w postępowaniu przetargowym prowadzonym z urzędu. Możliwe jednak będzie jej udzielenie w trybie bezprzetargowym, na wniosek, w przypadku gdy obszar był przedmiotem postępowania przetargowego, w wyniku którego koncesja nie została udzielona. Koncesje będą udzielane na okres nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 30 lat.

Przewidziano także zmiany sprzyjające wykonywaniu nowych koncesji. Przede wszystkim umożliwiono przedsiębiorcom stopniowe dokumentowanie złóż. W praktyce rozwiązanie to umożliwi rozpoczęcie wydobycia węglowodorów, w trakcie trwania fazy poszukiwania i rozpoznawania, po udokumentowaniu części złoża, przy jednoczesnym dalszym prowadzeniu prac poszukiwawczych i rozpoznawczych w pozostałej części objętej koncesją, jednak nie dłużej niż do zakończenia fazy poszukiwania i rozpoznawania.

 

Ułatwienia dla przedsiębiorców

 

Wśród ułatwień dla przedsiębiorców znalazła się możliwość wykonywania badań geofizycznych struktur geologicznych na podstawie zgłoszenia. Rozwiązanie to pozytywnie wpłynie na wzrost konkurencyjności firm specjalizujących się w takich badaniach. Powinna zwiększyć się też liczba podmiotów wykonujących te badania i wzrosnąć dostępność do podstawowej informacji geologicznej. Uregulowano również zasady przekazywania państwowej służbie geologicznej danych i próbek geologicznych oraz wyników badań takich próbek.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5