Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Tusk: Opole to największa inwestycja przemysłowa wolnej Polski

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

dixi

Data publikacji:
15-02-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Tusk: Opole to największa inwestycja przemysłowa wolnej Polski
Włodzimierz Włoch
– To jest prąd, który popłynie do ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce. Taka jest skala tej inwestycji. Ta inwestycja warta 11,5 mld złotych, to jest tak na prawdę największa inwestycja przemysłowa wolnej Polski po roku 1989 – to też daje wyobrażenie o ogromie tego przedsięwzięcia – mówił w sobotę w Opolu premier Donald Tusk.

Na wstępie premier Donald Tusk podkreślił, że wspólnie z ministrem Włodzimierzem Karpińskim bardzo konsekwentnie działał na rzecz uruchomienia inwestycji w Opolu i od samego początku głęboko wierzył w jej wielowymiarowy sens.

 

4 tys. miejsc pracy

– Nikogo nie muszę przekonywać, jak bardzo jest to ważne dla Opolszczyzny (...) Dane pokazują jak wielka jest to szansa, szczególnie w tych czasach, gdzie praca jest takim dobrem (...). Budowa nowych bloków to przede wszystkim miejsca pracy. Tutaj pracować będzie 4 tys. ludzi. Wczoraj wieczorem rozmawiałem z liderami lokalnymi, marszałkiem, wojewodą, prezydentem miasta – wszyscy byliśmy przekonani, że trzeba tutaj jeszcze włożyć spory wysiłek, aby maksymalnie wykorzystać miejscowy rynek pracy, żeby ludzie stąd mogli tutaj pracować – mówił podczas sobotniej konferencji prasowej Donald Tusk.

Szef rządu podkreślał również, że realizacja nowych bloków będzie miała ogromne znaczenie również dla gminy na terenie, której one powstaną. Inwestycja może bowiem oznaczać zwiększenie budżetu Dobrzynia Wielkiego o połowę. Odniósł się również do samej skali inwestycji i jej znaczenia dla gospodarki kraju.

"największa inwestycja przemysłowa wolnej polski"

– To jest prąd, który popłynie do ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce. Taka jest skala tej inwestycji. Ta inwestycja warta 11,5 mld złotych, to jest tak na prawdę największa inwestycja przemysłowa wolnej Polski po roku 1989 – to też daje wyobrażenie o ogromie tego przedsięwzięcia – dodał premier.

Zauważył także, że realizacja kontraktu to nie tylko umowa z samym konsorcjum, ale to praca dla ok. 350 dostawców i 200 innych wykonawców. – Przygniatająca większość pracy będzie Polska. Nawet jeśli współpracujemy tutaj z firmą Alstom, tj. zagraniczną firmą, to ona ma fabryki także w Polsce i jej produkty będą wyrabiane w Elblągu i Wrocławiu. Często mówi się o budowaniu strategii "win, win" a tutaj tego "win" jest więcej niż dwa. Wszyscy powinni na tym wygrać – zapewniał premier.

 

Celem bezpieczeństwo energetyczne kraju

 

Tusk wskazał również, że główną przyczyną leżącą u podstaw podjęcia decyzji o budowie nowych bloków w Opolu oraz realizacji innych projektów energetycznych jest chęć zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

 

– Jedno wydaje się bezdyskusyjne, bo ten spór w Polsce i Europie, dotyczący ostatecznego kształtu mixu energetycznego, będzie pewnie jeszcze trwał głównie ze względu na rygory klimatyczne i kwestie emisji CO2, ale jedno nie ulega wątpliwości, że polska energetyka jeszcze przez długi, dług czas będzie oparta na węglu kamiennym i brunatnym. Niektóre instalacje będą musiały zostać wyłączone ze względu na przestarzałe technologię i wysoką emisję i dlatego ta inwestycja jest bezdyskusyjnie potrzebna ze względu na nasze energetyczne bezpieczeństwo – wyjaśniał premier.

 

O cierpliwości opolan i "wygodnictwie menedżerów"

Pod koniec swojego wystąpienia premier Donald Tusk odniósł się w nie do końca bezpośredni sposób do wcześniejszych problemów z realizacją tej inwestycji. Mieszkańcom i władzom regionu dziękował za cierpliwość. Krytyczne uwagi nie ominęły osób odpowiedzialnych za realizację inwestycji w latach poprzednich.

– Dziękuje moim wszystkim współpracownikom, którzy przełamywali rutynę, niechęć, strach, wygodnictwo niektórych menedżerów, bo żeby rozpoczynać tak wielkie inwestycje trzeba mieć wiarę, wyobraźnie i odwagę. Za to wszystkim chciałem serdecznie podziękować – mówił Tusk.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że po perturbacjach związanych z pozwoleniem środowiskowym, gdy wydawało się, że inwestycja ruszy, w kwietniu 2013 roku zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna poinformował, że podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego „Projekt Opole II” polegającego na budowie nowych bloków ze względu na zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym. Decyzja ta wywołała ogromne niezadowolenie w regionie oraz gniew samego premiera. Przez kolejne miesiące toczyła się dyskusja o zasadności budowy nowych bloków w Opolu, która zakończyła się zmianą decyzji PGE i przyczyniła się do odejścia ze spółki jej ówczesnego szefa Krzysztofa Kiliana.

O projekcie i konsorcjum

Zgodnie z postanowieniami kontraktu na rozbudowę Elektrowni Opole o wartości 11,6 mld zł brutto przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpi w III kwartale 2018 r., a bloku numer 6 w I kwartale 2019 r. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii spalania węgla kamiennego pozwoli spółce pozyskać jednostki charakteryzujące się najwyższą dostępną na rynku wydajnością wytwarzania energii elektrycznej (tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5 proc.) i jednocześnie średnio o ok. 20 proc. niższą emisją CO2 w porównaniu do obecnie funkcjonujących w Polsce elektrowni.

Inwestycja będzie realizowana w formule „pod klucz” obejmującej projektowanie, dostawę urządzeń, budowę, rozruch, przekazanie do eksploatacji i serwis w okresie gwarancyjnym (EPC - engineering, procurement, construction).

Nowe bloki produkować będą do 13,4 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na dostarczenie energii elektrycznej do ponad 2 mln gospodarstw domowych. Potrzeba do tego będzie ok. 4,1 mln ton węgla, który zapewni Kompania Węglowa w ramach wieloletniej umowy.

PGE planuje, że największe nakłady inwestycyjne przypadną na lata 2015 (3,8 mld zł) i 2016 (3,3 mld zł).

Realizacją inwestycji zajmie się konsorcjum w skład którego wchodzą Rafako, Polimex Mostostal oraz Mostostal Warszawa do których dołączył również francuski Alstom. Polskie firmy wchodzące w skład konsorcjum jeszcze cztery lata temu, kiedy ogłaszano przetarg były w dobrej sytuacji. Jednak zmieniła się ona w sposób diametralny. Rafako wchodzi w skład grupy PBG, która jest w stanie upadłości układowej. Polimex-Mostostal jest w trakcie procesu głębokiej restrukturyzacji organizacyjnej i finansowej, a w styczniu PXM wycofał się kontraktów drogowych. Sytuacja Mostostalu Warszawa również nie należy do najlepszych.

– Nie odpowiadam za kondycję finansową żadnego z konsorcjantów. Jestem jednak odpowiedzialny za to, jak została skonstruowana umowa, w jaki sposób utworzono konsorcjum i jak interesy PGE, a konkretnie spółki zależnej – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zostały zabezpieczone – mówił niedawno w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Marek Woszczyk, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Gwarancje bankowe udało się w dużej mierze uzyskać dzięki dokoptowaniu podwykonawcy – koncernu Alstom Power. – Nie ma co ukrywać, że to Alstom jest gwarantem przewidywalności tej inwestycji. Ale oczywiście obecność partnerów krajowych nas cieszy – mówi Woszczyk zaznaczając, że sposób zabezpieczenia od strony finansowania inwestycji i od strony realizacyjnej uważa za maksymalny.
 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Budowa nowych bloków Elektrowni Opole na półmetku

Biznes i przemysł

Budowa nowych bloków Elektrowni Opole na półmetku

Leonard Dolecki 14 lipca 2016

El. Opole: Listopadowe prace na budowie bloków

Biznes i przemysł

El. Opole: Listopadowe prace na budowie bloków

Edyta Wsół 09 listopada 2015

Trwają intensywne prace montażowe w Opolu

Intermodal i logistyka

Trwają intensywne prace montażowe w Opolu

Robert Grzędowski 24 września 2015

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Budowa nowych bloków Elektrowni Opole na półmetku

Biznes i przemysł

Budowa nowych bloków Elektrowni Opole na półmetku

Leonard Dolecki 14 lipca 2016

El. Opole: Listopadowe prace na budowie bloków

Biznes i przemysł

El. Opole: Listopadowe prace na budowie bloków

Edyta Wsół 09 listopada 2015

Trwają intensywne prace montażowe w Opolu

Intermodal i logistyka

Trwają intensywne prace montażowe w Opolu

Robert Grzędowski 24 września 2015

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5