Operatorzy telekomunikacyjni powinni wprowadzić nowe regulacje dotyczące stawek MTR za pomocą aneksów do aktualnie obowiązujących umów. Niestety, na razie nie spieszą się z wprowadzaniem zmian. Do UKE napływają liczne wnioski o rozstrzygnięcie w drodze decyzji administracyjnej sporów międzyoperatorskich w zakresie implementacji do umów dotyczących stawek MTR. Zdaniem DGP może to oznaczać, że operatorzy chcą opóźnić implementację zmian, które powinny zostać wprowadzone do 1 lipca.
UKE przypomina, iż obowiązki regulacyjne nałożone mocą prawnie wiążących decyzji SMP powinny być wykonywane przez adresatów tych obowiązków w całości, bez konieczności dodatkowej ingerencji pezesa UKE. W ocenie Urzędu procedura rozstrzygania sporów międzyoperatorskich w drodze decyzji administracyjnych powinna być wyjątkiem we współpracy międzyoperatorskiej, a nie regułą. W tym zakresie Prezes UKE przypomina, iż decyzje SMP nakładają na operatorów nie tylko obowiązek stosowania stawek MTR w określonej wysokości, ale również utrzymują obowiązek prowadzenia przez tych operatorów negocjacji w sprawie dostępu telekomunikacyjnego w dobrej wierze.
UKE uznaje za niedopuszczalną sytuację, w której poszczególni operatorzy sieci ruchomych wdrożą obowiązujące od dnia 1 lipca 2013 r. stawki MTR w relacjach jedynie z niektórymi podmiotami, lub też uzależniają wdrożenie nowych stawek MTR od wprowadzenia określonych dodatkowych klauzul, różnych w stosunku do różnych kontrahentów. Prezes UKE wskazuje, iż takie działanie może zostać uznane za naruszające ciążący na operatorach sieci ruchomych obowiązek równego traktowania.
Urząd jest na tyle zaniepokojony opieszałością operatorów, że zagroził im kontrolami w przypadku dalszego niewykonywania przez operatorów sieci ruchomych obowiązków regulacyjnych wynikających z decyzji SMP.