Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Umowa na dostawę ciepła i energii dla Szczecina podpisana

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
15-05-2015
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Umowa na dostawę ciepła i energii dla Szczecina podpisana
fot. PGE GiEKElektrownia Dolna Odra
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA podpisała umowę ze Szczecińską Energetyką Cieplną na dostawę ciepła i energii elektrycznej dla Szczecina w latach 2016-2019.

Teraz strony przystąpią do negocjacji kolejnej, długoterminowej umowy na lata 2020-2029. Najważniejszym założeniem prowadzonych uzgodnień jest niezmiennie zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla Szczecina.

Podpisana 13 maja umowa reguluje m.in. zasady pracy obu elektrowni Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Szczecin i Pomorzany – do końca 2019 r. W tym czasie Elektrownia Pomorzany zostanie zmodernizowana i tym samym dostosowana do funkcjonowania zgodnie z nowymi limitami emisji przemysłowych wynikającymi z unijnej dyrektywy dotyczącej emisji przemysłowych (IED).

W planach kolejne negocjacje

Wartość planowanej modernizacji oraz budowy instalacji ograniczających emisję SO2, NOx i pyłów to kilkaset milionów złotych. Dzięki temu elektrownia, której czas funkcjonowania jest obecnie ograniczony przyznanymi derogacjami do 17 500 godzin, będzie mogła pracować kolejne 20 lat. Gwarancję wieloletnich, stabilnych dostaw ciepła daje także w pełni zmodernizowana, praktycznie nowa, ekologiczna, biomasowa Elektrownia Szczecin.

Po podpisaniu dokumentu precyzującego zasady współpracy do 2019 r. strony przystąpią do negocjacji kolejnej długoterminowej umowy, która obejmie lata 2020-2029.
– Niezależnie od rozpoczęcia negocjacji zapisów umowy długoterminowej, już teraz w celu poprawy elastyczności i pewności działania sieci ciepłowniczej w Szczecinie, która jest w całości własnością SEC, PGE GiEK angażuje się finansowo w jej rozwój i modernizację – mówi Waldemar Szulc, wiceprezes zarządu ds. wytwarzania PGE GiEK.

– Dzięki temu możliwe jest przyłączanie nowych odbiorców. Również dzięki modernizacji części magistrali ciepłowniczej, w znacznej mierze ze środków PGE GiEK, nastąpi poprawa bezpieczeństwa dostaw ciepła dla wszystkich jego odbiorców. Takimi praktykami pochwalić się może tylko kilka miast na krajowej mapie ciepłowniczej – podkreśla.

Walka o pozycję lidera

Grupa PGE jest zainteresowana utrzymaniem pozycji lidera w wytwarzaniu ciepła w Szczecinie. Świadczą o tym jej dotychczasowe wieloletnie działania inwestycyjne związane z utrzymaniem zdolności wytwórczych źródeł należących do ZEDO. W 2011 r. spółka oddała do eksploatacji blok opalany biomasą w Elektrowni Szczecin, który wraz z przekazanym do użytku kilka lat wcześniej turbozespołem jest jednym z większych i najnowocześniejszych bloków biomasowych w kraju, wytwarzających energię elektryczną i ciepło jednocześnie.

Dzięki działalności Grupy PGE, Szczecin jest krajowym liderem ekologicznego ciepła, a źródła należące do ZEDO od kilkudziesięciu lat w stabilny i nieprzerwany sposób zasilają system ciepłowniczy lewobrzeżnej części miasta. W swojej działalności PGE kieruje się ekonomiką i efektywnością wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz względami środowiskowymi, w tym stale zaostrzanymi normami unijnymi i krajowymi.

Ze względów niezależnych od spółki, nie mogła zostać zrealizowana pierwotna koncepcja dostosowania Elektrowni Pomorzany do wymogów unijnych wynikających z dyrektywy IED. Wariant ten zakładał wyłączenie istniejących jednostek i zastąpienie ich nowo wybudowanym nowoczesnym blokiem gazowo-parowym, który umożliwiłby wysokosprawną i ekologiczną produkcję energii elektrycznej wraz z ciepłem.

Modernizacja istniejących źródeł

Uwzględniając sytuację rynkową, zmieniające się otoczenie prawne i fakt złożenia przez potencjalnych inwestorów ofert przekraczających budżet wykonawcy, spółka zmuszona była unieważnić rozpoczęte postępowanie przetargowe. Realizacja zaplanowanej inwestycji spowodowałaby również konieczność znacznych podwyżek cen ciepła dla odbiorców.

– Równolegle z unieważnionym postępowaniem przetargowym Grupa PGE prowadziła analizy nad wariantami alternatywnymi umożliwiającymi pracę Elektrowni Pomorzany przez kolejne kilkadziesiąt lat – mówi Waldemar Szulc, wiceprezes zarządu ds. wytwarzania PGE GiEK.

– Najbardziej korzystny okazał się wariant modernizacji istniejących źródeł ciepła tak, aby spełnić obowiązujące od 2016 roku zaostrzone normy ochrony środowiska, z wykorzystaniem derogacji 17 500 h. Podpisana 13 maja umowa jest zatem zwieńczeniem naszych dotychczasowych prac i starań na rzecz zapewnienia energetycznego bezpieczeństwa dla Szczecina obejmującego dostawy zarówno ciepła jak i energii elektrycznej – dodaje.
Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Maersk kupi 25 elektrycznych TIR-ów!

Intermodal i logistyka

Maersk kupi 25 elektrycznych TIR-ów!

Mikołaj Kobryński 28 czerwca 2023

Zielona transformacja szansą dla zarządców infrastruktury drogowej i kolejowej

Inżynieria i innowacje

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Maersk kupi 25 elektrycznych TIR-ów!

Intermodal i logistyka

Maersk kupi 25 elektrycznych TIR-ów!

Mikołaj Kobryński 28 czerwca 2023

Zielona transformacja szansą dla zarządców infrastruktury drogowej i kolejowej

Inżynieria i innowacje

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5