Partner serwisu
Intermodal i logistyka

UMWP: budowa Elektrowni Północ to szansa na rozwój regionu

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

pr

Data publikacji:
27-12-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
UMWP: budowa Elektrowni Północ to szansa na rozwój regionu
Pomorze charakteryzuje się brakiem bezpieczeństwa energetycznego. Te problemy rozwiąże budowa Elektrowni Północ. Na takim stanowisku stoją władze woj. pomorskiego. Zwracają one także uwagę, iż inwestycja wpłynie na rozwój gospodarczy województwa.

Przed kilkunastoma dniami oficjalnie poinformowano, że Grupa Alstom podpisała umowę na budowę bloku o mocy 800 MWe dla Elektrowni Północ należącej do grupy energetycznej Polenergia. Alstom zobowiązał się zakończyć wszelkie prace związane z budową, montażem i uruchomieniem pierwszego bloku Elektrowni Północ w terminie 73 miesięcy od momentu podpisania umowy. Szacowana wartość inwestycji to ok. 12 mld złotych. Według inwestora przy budowie elektrowni węglowej prace ma znaleźć ok. 3 tys. osób. Przy obsłudze zatrudnionych zostanie ok. 1 tys. osób. Inwestycja powstanie w miejscowości Rajkowy w gminie Pelplin w powiecie tczewskim.

Sławomir Lewandowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego mówi w rozmowie z portalem rynekinfrastruktury.pl, że budowę „Elektrowni Północ” można uzasadnić w oparciu o argumenty techniczne i ekonomiczno-społeczne.

Brakuje infrastruktury energetycznej

Lewandowski zwraca uwagę, że Pomorze, a w szczególności województwo pomorskie, charakteryzuje się brakiem bezpieczeństwa energetycznego w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną. Oznacza to, że brak jest możliwości dostaw energii elektrycznej, produkowanej bezpośrednio na terenie woj. pomorskiego, w ilości zabezpieczającej jego potrzeby. Brak jest również odpowiednio rozbudowanej infrastruktury elektroenergetycznej, głównie linii elektroenergetycznych najwyższych napięć, które mogłyby zapewnić dostawę tej energii niezależnie z różnych, kierunków, tj. z różnych elektrowni zawodowych zlokalizowanych w różnych rejonach Polski.

– Elektrownia o mocy elektrycznej w granicach 1500/2000 MW ustabilizuje północną cześć Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz w pełni pokryje potrzeby woj. pomorskiego i to w perspektywie najbliższych 15-20 lat. Zapewni również bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej „wysokiej jakości” , tj. energii elektrycznej o bardzo wysokich parametrach wymaganych np. przez inwestorów rozwijających innowacyjne technologie, itp. Pozwoli to na rozwój nowoczesnego przemysłu, nowe inwestycje, a tym samym rozwój gospodarczy województwa – mówi Sławomir Lewandowski.

Inwestycja na Pomorzu obniży straty w przesyle energii

Nasz rozmówca dodaje, iż budowa Elektrowni Północ w znaczący sposób obniży straty przesyłowe energii elektrycznej, co będzie miało bardzo konkretne przełożenie na kształtowanie się cen energii elektrycznej w naszym rejonie, szczególnie po wprowadzeniu tzw. „opłaty węzłowej”, czyli uzależnienie ceny energii od odległości od jej źródła wytworzenia. Lewandowski zwraca też uwagę, że korzystna jest lokalizacja inwestycji, zapewniająca bezpieczeństwo dostaw paliwa. Potencjalny inwestor może korzystać z dwóch niezależnych kierunków dostawy paliwa: linią kolejową nr 131 (Chorzów Batory – Tczew) od strony południowej bądź drogą morską i kolejową od strony północnej.

 

– Do tego pamiętać należy, że elektrownia o tak dużej mocy elektrycznej pozwoli na znaczące ograniczenie negatywnego oddziaływania farm wiatrowych na pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w rejonie Pomorza, co z pewnością zwiększy bezpieczeństwo energetyczne woj. pomorskiego i pozwoli na bezpieczną rozbudowę farm wiatrowych – mówi Sławomir Lewandowski.

Spadek bezrobocia, większe podatki


W zakresie korzyści społeczno-ekonomicznych, przedstawiciel UMWP zwraca uwagę m.in. na fakt, iż realizacja Elektrowni Północ pozwoli na rozwój gospodarczy południowego rejonu woj. pomorskiego, czyli powiatów tczewskiego i starogardzkiego, charakteryzujących się stosunkowo dużym bezrobociem. Poza tym, inwestycja ta daje możliwość stworzenia wielu nowych miejsc pracy, zarówno na etapie budowy, jak i w okresie eksploatacji elektrowni. Powstaną również miejsca pracy w nowych firmach, które będą „obsługiwały” elektrownię (transport, ochrona, służba zdrowia, itp.). Do tego nie należy też zapominać, że Elektrownia Północ, wnosząc stosowne opłaty i podatki, będzie źródłem dochodu (podatek CIT) dla gminy i województwa.

– Rozwój sektora elektroenergetycznego jest istotnym elementem zrównoważonego rozwoju województwa pomorskiego, pozwalającym na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Planowane działania inwestora, polegające na realizacji Elektrowni Północ, wpisują się w strategiczne dokumenty obowiązujące na szczeblu krajowym oraz wojewódzkim, takich jak Polityka Energetyczna Polski do 2030 roku, Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020, Regionalny Program Strategiczny w zakresie energetyki i środowiska oraz Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego. Jak najszybsza realizacja inwestycji „Elektrownia Północ” jest zgodna z interesem gospodarczym i społecznym województwa pomorskiego – konkluduje Sławomir Lewandowski.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Budimex wybuduje port instalacyjny w Świnoujściu

Biznes i przemysł

Budimex wybuduje port instalacyjny w Świnoujściu

Mikołaj Kobryński 13 września 2023

Offshore: ORLEN z warunkową decyzją inwestycyjną na projekt Baltic Power

Biznes i przemysł

Offshore: PGE z kolejnymi pięcioma pozwoleniami

Biznes i przemysł

Offshore: PGE z kolejnymi pięcioma pozwoleniami

Mikołaj Kobryński 10 sierpnia 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Budimex wybuduje port instalacyjny w Świnoujściu

Biznes i przemysł

Budimex wybuduje port instalacyjny w Świnoujściu

Mikołaj Kobryński 13 września 2023

Offshore: ORLEN z warunkową decyzją inwestycyjną na projekt Baltic Power

Biznes i przemysł

Offshore: PGE z kolejnymi pięcioma pozwoleniami

Biznes i przemysł

Offshore: PGE z kolejnymi pięcioma pozwoleniami

Mikołaj Kobryński 10 sierpnia 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5