Łukasz Malinowski
Wśród niemieckich firm zainteresowanych współpracą z portami w Szczecinie i Świnoujściu znalazły się spółki LogisticsNet Berlin-Brandenburg (LNBB), centrum magazynowe Dock 100 Logistik GmbH w Berlinie oraz Wagener & Herbst Management Consultants Gmbh w Poczdamie.
O możliwościach współpracy dyskutowano rozważając przede wszystkim potrzeby przewozów kolejowych, rozwoju transportu intermodalnego oraz poprawy parametrów żeglugowych rzeki Odry. Dziś z zachodniopomorskich portów transportuje się ładunki do Berlina i Brandenburgii śródlądową drogą wodną przez Odrę i kanał Odra – Hawela, porty w Szczecinie i Świnoujściu odgrywają istotną rolę w obsłudze transportowej obszaru Berlina i Brandenburgii.
Wcześniej, w grudniu 2012 roku ZMPSiŚ zorganizował seminarium w Berlinie, podczas którego przedstawiono wraz z przeładowcami portowymi ofertę usługowo-inwestycyjną, skierowaną przede wszystkim do spedytorów i logistyków z obszaru Berlina i Brandenburgii. Spotkanie w Szczecinie było kontynuacją współpracy podjętej podczas tego spotkania.