Partner serwisu
Inżynieria i innowacje

Drogi Przyszłości. Start-upy z Polski mogą skorzystać z globalnego know-how

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
18-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
18-03-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
CRH

Podziel się ze znajomymi:

Wychwytywanie i wykorzystanie CO2, infrastruktura dla pojazdów autonomicznych, czy „myśląca infrastruktura drogowa” – projekty między innymi z tych obszarów tematycznych zostały zgłoszone do programu Drogi Przyszłości przez podmioty z Ameryki Północnej i Europy. Do programu organizowanego przez CRH mogą teraz aplikować także start-upy z Polski.

CRH zaprasza start-upy do programu Roads of the Future, czyli Drogi Przyszłości. W ramach tej inicjatywy przedsiębiorstwa z Polski mają szansę na testowanie i rozwijanie produktów oraz usług we współpracy z wiodącą firmą o globalnym zasięgu. Zyskają także możliwość transferu know-how i doświadczeń z innych rynków w celu wdrożenia i skomercjalizowania swoich innowacyjnych rozwiązań. W konkursie wpłynęło już kilkadziesiąt zgłoszeń z całego świata, w tym z Polski.

W Polsce Grupa CRH działa w segmencie infrastruktury pod wieloma znanymi markami: Cement Ożarów, Bosta-Beton, Trzuskawica, Masfalt, Polbruk, Leviat, Cubis. Świadczy również usługi w zakresie wykonawstwa infrastruktury drogowej poprzez dwie spółki: Drogomex oraz Mabau.

CRH Ventures to fundusz inwestycyjny o łącznej wartości 250 mln dolarów należący do CRH, lidera rynku materiałów budowlanych. W 2023 r. Grupa CRH, zatrudniająca ponad 2,5 tys. pracowników w Polsce i 78,5 tys. w 29 krajach na całym świecie, osiągnęła przychody na poziomie 34,9 mld dolarów. CRH jest liderem w zrównoważonych rozwiązaniach dla budownictwa drogowego w Ameryce Północnej i Europie.

Akcelerator „Drogi przyszłości” CRH Ventures obejmuje trzy główne obszary, w których startupy mogą składać aplikacje:

Bezpieczne oraz inteligentne drogi – m.in. technologie umożliwiające zbieranie i analizowanie danych, zapewniające ciągły monitoring kondycji dróg oraz tworzące rozwiązania pozwalające na podniesienie bezpieczeństwa ich użytkowania.

Przyjazne środowisku oraz wytrzymałe drogi – rozwiązania usprawniające projektowanie i produkcję trwałych, przyjaznych środowisku i użytkownikom dróg.

Wydajność w budowie dróg – usprawnienia w całym łańcuchu dostaw oraz cyklu życia dróg, zapewniające szybszy i bezpieczniejszy proces inwestycji drogowych o lepszych parametrach.

Pozostałe kryteria wyboru startupów to m.in. innowacyjność (nowy produkt w początkowej fazie rozwoju), skalowalność oraz możliwość przeprowadzenia pilotażu we współpracy ze spółką z Grupy CRH.


Termin składania wniosków upływa 28 marca 2024 r.

Do tej pory do programu „Drogi przyszłości” wpłynęło już kilkadziesiąt aplikacji z Ameryki Północnej i Europy. Szczegółowe obszary rozwiązań to m.in: zbieranie i analiza danych, wychwytywanie i wykorzystanie CO2, materiały z recyklingu, inteligentne utrzymanie, oprogramowanie i platformy budowlane, zwiększenie trwałości, bezpieczeństwo, kontrola jakości, infrastruktura dla pojazdów autonomicznych, optymalizacja produkcji, autonomiczne technologie i robotyka, rozwiązania dla pojazdów elektrycznych oraz alternatywne spoiwa. Szczególną kategorię stanowią „connected roads”, czyli koncepcja "myślącej infrastruktury drogowej” wykorzystującej technologie cyfrowe. Większość ze zgłoszeń ma wysoki poziom gotowości technologicznej.

– Wierzymy, że innowacyjne i zrównoważone rozwiązania zapewnią nam długookresowy rozwój, dlatego stale poszukujemy nowych partnerów i propozycji. Akcelerator to szansa dla polskich start-upów na dynamiczny rozwój w oparciu o silną pozycję rynkową CRH. Liczymy na polskich innowatorów, polskie spółki CRH są gotowe do przeprowadzenia pilotaży nowych technologii. Dodatkowo zapewne skorzystamy z rozwiązań wypracowanych na innych rynkach – mówi Janusz Miłuch, dyrektor Zarządzający CRH w Polsce.

Wybrane w konkursie startupy w drugiej połowie 2024 roku wezmą udział w kilkumiesięcznym programie. Najbardziej obiecujące rozwiązania zostaną wsparte zasobami CRH, w tym wiedzą biznesową, techniczną oraz – po pozytywnym zakończeniu pilotażu – finansowaniem za pośrednictwem funduszu CRH Ventures, do kwoty nawet 5 mln dolarów. Termin składania tegorocznych aplikacji do akceleratora CRH Ventures upływa 28 marca 2024. Złożenie wstępnej aplikacji w programie jest proste i zajmuje jedynie kilka minut. Następnie wybrane firmy są zapraszane do zaprezentowania swojego rozwiązania.

Link do aplikacji 
 
Motywem przewodnim ubiegłorocznej edycji naboru akceleratora było zarządzanie zasobami wody – w 2023 r. w konkursie zostało wybranych do pilotażu 6 start-upów. Szczegóły tego projektu można znaleźć TUTAJ  

Więcej informacji o funduszu CRH Ventures
 
Spółki CRH stale poszukują innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą lepiej odpowiedzieć na potrzeby zmieniającego się świata, a także zapewnić zrównoważony rozwój. CRH planuje zredukować własne emisje gazów cieplarnianych o 30% do 2030 roku, dążąc do pozycji lidera w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Informacje o Grupie CRH

Grupa CRH jest liderem swojej branży i wiodącym producentem oraz dostawcą szerokiego asortymentu materiałów budowanych, produktów oraz innowacyjnych rozwiązań, które są wykorzystywane do realizacji wielu projektów inwestycyjnych - zaczynając od tych związanych z infrastrukturą publiczną i drogową, po nieruchomości komercyjne i budynki mieszkalne. Produkuje i sprzedaje materiały i surowce, takie jak: cement, beton towarowy, kruszywa, mieszanki mineralno-asfaltowe, kostka brukowa, płyty betonowe, elementy małej architektury, kotwy, różnego rodzaju zbrojenia i mocowania, studnie i kanały kablowe z tworzyw do uszczelnienia przepustów i inne.

W sumie Grupa CRH zatrudnia ponad 2,5 tysiąca pracowników w całej Polsce. Na świecie zatrudnienie sięga blisko 78,5 tys. pracowników w 3390 lokalizacjach w 29 krajach. CRH jest rynkowym liderem w Ameryce Północnej oraz Europie. Jest notowane na nowojorskiej giełdzie i należy do 500 największych spółek według miesięcznika Fortune. 

Materiał powstał we współpracy z CRH Materials
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Volvo Cars chce przejść na napęd w pełni elektryczny. Ma wsparcie EBI

Inżynieria i innowacje

Volvo Cars chce przejść na napęd w pełni elektryczny. Ma wsparcie EBI

Redakcja 05 stycznia 2024

Chiński "tramwaj bezszynowy" ma szansę zaistnieć w Australii

Inżynieria i innowacje

Łódzkie. Ruszają testy systemu zarządzania ruchem

Drogi i autostrady

Przełomowy projekt zapory pływowej w Wielkiej Brytanii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Volvo Cars chce przejść na napęd w pełni elektryczny. Ma wsparcie EBI

Inżynieria i innowacje

Volvo Cars chce przejść na napęd w pełni elektryczny. Ma wsparcie EBI

Redakcja 05 stycznia 2024

Chiński "tramwaj bezszynowy" ma szansę zaistnieć w Australii

Inżynieria i innowacje

Łódzkie. Ruszają testy systemu zarządzania ruchem

Drogi i autostrady

Przełomowy projekt zapory pływowej w Wielkiej Brytanii

Intermodal i logistyka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5