Partner serwisu
Miasto

Budimex przebudował Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Dalej Wstecz
Autor:

inf.pras.

Data publikacji:
13-02-2024
Ostatnia modyfikacja:
13-02-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras.

Podziel się ze znajomymi:

MIASTO
Budimex przebudował Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne
fot. MFiPR
Budimex zakończył realizację kontraktu na budowę parkingu podziemnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Nowoczesny hub komunikacyjny będzie integrować miejski transport autobusowy i kolejowy z samochodowym. Wartość realizacji wykonanej w formule „Projektuj i Buduj” to blisko 66 mln zł brutto.

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne to jedna z największych inwestycji w stolicy woj. podkarpackiego. W ramach zawartej w 2021 r. umowy, Budimex wykonał m.in. jednokondygnacyjny garaż podziemny o powierzchni blisko 4 tys. m2 i kubaturze 19 tys. m3. Obiekt typu Kiss&Ride to 110 miejsc parkingowych, z czego 15 zostało przeznaczonych dla taksówek. Garaż, posiadający wiatę rowerową, został połączony z pobliskim dworcem kolejowym tworząc nowoczesny i bezpieczny dla przemieszczających się podróżnych hub komunikacyjny. Obiekt wyposażony jest w wychodzące na ulicę jednokierunkowe rampy przeznaczone dla pojazdów, zaś dla ruchu pieszego wybudowano trzy klatki schodowe oraz windy dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Na dachu parkingu zlokalizowano instalację fotowoltaiczną w postaci 192 bezramkowych modułów fotowoltaicznych o mocy 50 kWp.

– Dzięki swojej atrakcyjnej formie, Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne będzie stanowić nowoczesną wizytówkę miasta, a od strony praktycznej ułatwi mieszkańcom dostęp do wielu środków lokomocji. Realizacja tej, znajdującej się w samym centrum Rzeszowa inwestycji, była niewątpliwym wyzwaniem z racji skali, ale też znaczenia dla lokalnej społeczności. Finalny efekt czyni jednak RCK ‎pełnowymiarowym i nowoczesnym hubem ‎komunikacyjnym - informuje Jakub Nagraba, ‎Dyrektor Budownictwa Ogólnego w Budimex.

– Newralgiczne położenie inwestycji sprawiło, że podjęliśmy starania by prowadzić prace w jak największym możliwym stopniu przy utrzymaniu czynnego ruchu ‎drogowego i drożności tego odcinka, tak by realizacja pozwalała funkcjonować mieszkańcom.‎ Dodatkowo, ‎roboty realizowane były w strefie ochrony konserwatorskiej,‎ ‎wobec czego prowadziliśmy ‎stały monitoring wpływu inwestycji na sąsiednią zabudowę ‎wykorzystując ‎nowoczesną technologię skaningu laserowego – ‎dodaje Jakub Nagraba.

Zakres prac generalnego wykonawcy objął także przebudowę pieszych oraz drogowych ciągów komunikacyjnych (w tym ronda), przystanków oraz wiat autobusowych oraz elementów związanych z budową Inteligentnego Systemu Monitoringu Wizyjnego i Systemu Parkingowego. Przeprowadzono także prace modernizacyjne Dworca Głównego, w tym zmianę funkcji niektórych pomieszczeń budynku, oraz remontowe, a także konstrukcyjne wewnątrz budynku.

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne to kolejna tego typu inwestycja realizowana przez Budimex. W połowie stycznia br. do użytku został oddany Dworzec Metropolitarny w Lublinie. Inwestycja - jeszcze przed jej ukończeniem uznana za jeden z najpiękniejszych dworców w Polsce - jest największym centrum komunikacyjnym zarówno w samym Lublinie, jak i regionie.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Lębork planuje budowę dowiązania do węzła na S6

Drogi i autostrady

Lębork planuje budowę dowiązania do węzła na S6

Przemysław Farsewicz 24 grudnia 2023

Port Szczecin. Trzy nabrzeża blisko finału

Intermodal i logistyka

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Lębork planuje budowę dowiązania do węzła na S6

Drogi i autostrady

Lębork planuje budowę dowiązania do węzła na S6

Przemysław Farsewicz 24 grudnia 2023

Port Szczecin. Trzy nabrzeża blisko finału

Intermodal i logistyka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5