Partnerzy serwisu:
Polityka i prawo

Wpłynęło prawie 27 mld zł z KPO. "Największy jednorazowy przelew"

Dalej Wstecz
Autor:

ep.

Data publikacji:
15-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
15-04-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
Wpłynęło prawie 27 mld zł z KPO.  "Największy jednorazowy przelew"
fot. X/MFiPR
Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy już w Polsce. W ramach pierwszego wniosku o płatność Unia wypłaciła nam 26,964 mld zł. - To jest największy jednorazowy przelew, który wpłynął z Unii Europejskiej do Polski w czasie naszego 20-letniego członkostwa - podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

– To jest naprawdę ważny dzień dla gospodarki, ważny dzień dla inwestycji i ważny dzień dla uświadomienia nam wszystkim w Polsce, że członkostwo w UE naprawdę nam się opłaca – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że Unia Europejska to także wspólnota wartości, demokracji, wolności obywatelskich i rządów prawa. - I Polska jest częścią tej wspólnoty – stwierdziła.

W poniedziałek nasz kraj otrzymał środki w ramach pierwszego wniosku o płatność z KPO. To kwota 6,3 mld euro, tj. 26,964 mld zł. Wniosek o płatność był złożony w grudniu.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że do końca czerwca, środki zainwestowane zostaną w następujący sposób: Czyste Powietrze – ponad 1,6 mld zł, dostęp do bardzo szybkiego internetu na obszarach tzw. białych plam – ponad 720 mln zł, poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego (m.in. modernizacja przejazdów kolejowych – ponad 570 mln zł, bezpieczeństwo transportu (m.in. modernizacja niebezpiecznych punktów, budowa obwodnic oraz instalacji urządzeń nadzoru ruchu drogowego) – blisko 400 mln zł.

Środki z pierwszej płatności w najbliższym czasie zostaną skierowane także na: wsparcie MŚP w rolnictwie – ponad 250 mln zł, nowe miejsca w żłobkach, żłobki i klubiki dziecięce – ponad 200 mln zł, kształcenie zawodowe, szkolnictwo wyższe oraz uczenie się przez całe życie – ponad 160 mln zł, vouchery na laptopy dla nauczycieli – ponad 150 mln zł.

W sumie w ramach KPO Polska może otrzymać z Unii Europejskiej blisko 60 mld euro, w tym ponad 25 mld euro w postaci dotacji oraz ponad 34 md euro w formie niskooprocentowanych pożyczek z odroczonym terminem spłaty.

Do tej pory otrzymaliśmy 5 mld euro w formie zaliczki oraz otrzymane dziś środki (6,3 mld euro) w ramach pierwszego wniosku o płatność. Następne wnioski o płatność – drugi i trzeci - mają być złożone pod koniec sierpnia lub na początku września. Płatność spodziewana jest do końca roku. Pod koniec roku Polska planuje wysłać 4. i 5. wniosek o płatność z KPO.

Środki z KPO przewidziane na dotacje trzeba wykorzystać do końca sierpnia 2026 r. W przypadku pożyczek, do końca sierpnia 2026 r. muszą zostać zawarte umowy. Obecnie trwa proces konsultacji rewizji KPO, której celem jest dostosowanie planowanych reform i inwestycji do napiętego harmonogramu.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5