Partner serwisu
Biznes i przemysł

Cementownia Kujawy będzie zeroemisyjna

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-01-2023
Ostatnia modyfikacja:
06-02-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras.

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Cementownia Kujawy będzie zeroemisyjna
fot. Lafarge Polska
Lafarge zainwestuje 380 mln euro w projekt, dzięki któremu powstanie instalacja wychwytująca 100 proc. emisji CO2 z produkcji klinkieru. W ten sposób Cementownia Kujawy stanie się pierwszą w Polsce oraz jedną z pierwszych na świecie zeroemisyjnych cementowni. Właśnie podpisano umowę na dofinansowanie projektu.

Instalacja powstanie w ramach projektu Kujawy Go4ECOPlanet. Część środków na jego realizację będzie pochodziło z programu Innovation Found. 19 stycznia 2023 roku w Brukseli podpisana została umowa o dofinansowanie. Łączna kwota kosztów poniesionych na projekt przez 10 lat to 380 mln euro, z czego 265 mln euro to koszty inwestycyjne. Dofinansowanie UE wynosi 228 mln euro – poinformował Lafarge. W tym roku realizowane będą działania związane z projektowaniem i finalizacją umów z partnerami projektu, natomiast uruchomienie instalacji planowane jest na 2027 rok.

W okresie realizacji inwestycji w Cementowni Kujawy powstanie infrastruktura do wyłapywania dwutlenku węgla z gazów wylotowych pieca do wypału klinkieru i jego skraplania oraz infrastruktura towarzysząca. Jak podano, instalacja zostanie oparta na technologii Cryocap ™ FG firmy Air Liquide oddzielającej dwutlenek węgla z gazów emitowanych do atmosfery. Wychwyci ona 100% emisji CO2 powstałych z produkcji klinkieru, czyli podstawowego składnika do produkcji cementu. Dzięki temu Cementownia Kujawy będzie mogła także produkować cement o bardzo niskiej emisji. Jak wyliczono, w ciągu 10 lat instalacja wyłapie ponad 10 mln ton CO2, co stanowi 10% rocznej emisji całego sektora cementowego w Polsce.

Zastosowanie wychwytywania na skalę przemysłową pozwoli na replikację tej technologii w innych cementowniach oraz branżach na świecie. Dalszy etap to stworzenie pełnego łańcucha wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Po skropleniu i załadunku CO2 zostanie przetransportowane koleją do punktu przeładunkowego w porcie morskim, a stamtąd załadowane na statki i dostarczone na Morze Północne. Trwałe magazynowanie odbędzie się w specjalnie przeznaczonych do tego wyeksploatowanych kawernach po złożach gazu i ropy naftowej – wyjaśniono w komunikacie. Do tego potrzebna będzie współpraca z innymi partnerami mającymi wiedzę i doświadczenie w skraplaniu, transporcie i magazynowaniu gazów. Będzie ona realizowana w ramach oddzielnego projektu w konsorcjum, w skład którego wchodzi m.in. Lafarge w Polsce.

Najnowszy projekt będzie realizowany w ramach strategii zrównoważonego rozwoju Lafarge i Grupy Holcim, której celem jest m.in. dekarbonizacja procesów przemysłowych. W ostatnich latach firma zwiększyła m.in. wykorzystanie paliw alternatywnych, wprowadziła także niskoemisyjne cementy. Modernizuje także Cementownię Małogoszcz. – Te wszystkie działania w połączeniu z wychwytywaniem CO2 przełożą się na znaczące obniżenie śladu węglowego w betonie i całym budownictwie, co powoli tworzyć rzeczywiście zielone budynki i inne obiekty infrastrukturalne.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5