Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

Duża konkurencja w budowlance. Zamówienia publiczne w cenie

Dalej Wstecz
Autor:

ep.

Data publikacji:
01-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
28-05-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Duża konkurencja w budowlance. Zamówienia publiczne w cenie
fot. unsplash.com/@kctinman
Firmy budowlane chętniej interesują się przetargami publicznymi. realizują zamówienia publiczne. To efekt zastoju przy inwestycjach deweloperskich i infrastrukturalnych – wskazują eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Oznacza to, że sektor budowlany nie jest w najlepszej kondycji.

Jednym z nich jest duże zainteresowanie przetargami publicznymi. – W ostatnim czasie obserwujemy, że sektor budowlany, nawet ten wyspecjalizowany w zleceniach deweloperskich czy kolejowych, z większą chęcią bierze udział w przetargach na remonty ulic, budowę małych obiektów kubaturowych czy nawet na wyburzenia. Jest to dowód na to, że znajdujemy się w dość specyficznym czasie. Jeszcze nie ruszyły inwestycje realizowane ze środków z KPO i nowej perspektywy unijnej, a jednocześnie przecież ludzie muszą mieć pracę – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Opinię tę potwierdzają specjaliści izbowego Klastra Budowlanego.

Nawet 15 chętnych do realizacji inwestycji publicznych

Eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie przyznają, że zainteresowanie przedsiębiorców przetargami publicznymi jest nadspodziewanie duże, co może oznaczać, że sektor budowlany przeżywa obecnie trudniejsze momenty. Dla przykładu, żeby zbudować żłobek w Szczecinie zgłosiło się aż ośmioro chętnych.

- Pamiętam czasy, gdy zamawiający z sektora publicznego poszukiwali wykonawców w celu realizacji inwestycji budowlanych a chętnych było niewielu lub wcale – mówi mec. Bożena Licht, wiceprzewodnicząca Klastra Budowlanego przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

- W poprzednich latach branża budowlana realizowała wiele przedsięwzięć deweloperskich, zabudowywano grunty zarówno w wielkich miastach jak i np. w pasie nadmorskim. Obecnie sytuacja wygląda inaczej, stąd większe zainteresowanie sektorem publicznym. Zamawiający swego czasu sięgali po wykonawców inwestycji spoza swojego miasta czy województwa. Nie było więc zaskoczeniem, że inwestycje w Szczecinie prowadziła firma z drugiego końca kraju. Obecnie widzimy przebudzenie w tym obszarze i często nawet 10 czy 15 zgłaszających się do realizacji zadań publicznych – mówi mecenas Bożena Licht.

Konkurencja wśród firm budowlanych jest duża, czasem więc proponowane przez wykonawców marże znajdują się ryzykownie blisko progu opłacalności prowadzonego zadania.
- To są zwykle inwestycje „na przetrwanie”. Zamówienia publiczne są za to stabilne, gwarantują obrót, terminowe płatności i pracę zespołowi – mówi ekspertka.

„Nie ma co wybrzydzać”

Inwestycje samorządowe mają być dla wielu firm bezpieczną przystanią na czas przestoju na rynku komercyjnym.

- Warto zauważyć, że po roku 2020 nic już nie jest tak jak kiedyś. O ile okres pandemii prawie w ogóle nie wpłynął na branżę, o tyle wybuch wojny na Ukrainie, szalejąca inflacja, drastycznie rosnące koszty pracy, koszty energii, odpływ zagranicznych pracowników, brak perspektywy na środki z KPO znacząco ją nadwyrężyły. Gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych w 2022 roku, nieprzewidywalność końca podwyżek a także braki towarów, rozpoczęły falę problemów z realizacją inwestycji – dodaje Łukasz Zemski, przewodniczący Klastra Budowlanego Przy Północnej Izbie Gospodarczej.

- Zamówień publicznych jest sporo. Wystarczy przejrzeć BIP rządowy lub samorządowy. Przedsiębiorcy nauczyli się z tego korzystać i chętnie biorą udział w przetargach – dodaje Zemski.
Jednocześnie eksperci zaznaczają, że ilość inwestycji na rynku komercyjnym jest mniejsza, co powoduje, że wiele firm budowlanych jest zmuszonych do poszukiwania alternatyw.

- Dla firm zajmujących się deweloperką czy budową na zlecenie wielkich światowych firm, budowanie dla samorządów jest zleceniem mniej intratnym i generującym więcej potencjalnych problemów organizacyjnych i rozliczeniowym. Takie inwestycje budowane są na niższej marży i zwykle przy bardziej restrykcyjnych terminach realizacji. Z drugiej strony jest tutaj większa pewność prowadzenia zadania niż w przypadku inwestycji komercyjnych. Obecny czas, gdy inwestycji deweloperskich zaczyna się mniej jest momentem, gdy nie można wybrzydzać przy zleceniach. Tego właśnie jesteśmy świadkami – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.
Eksperci dodają także, że w ostatnim czasie jest mniejszy problem z pozyskaniem do pracy pracowników budowlanych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PORR: Mamy potencjał, oczekujemy decyzji

Biznes i przemysł

PORR: Mamy potencjał, oczekujemy decyzji

Łukasz Malinowski 29 maja 2024

Grupa Budimex włącza się w prace przy elektrowni jądrowej

Biznes i przemysł

Czy polski rynek zaleje cement z Ukrainy? Import wzrósł o 350 proc.

Biznes i przemysł

Mirbud podał szacunkowe wyniki za 2023 rok

Drogi i autostrady

Zobacz również:

PORR: Mamy potencjał, oczekujemy decyzji

Biznes i przemysł

PORR: Mamy potencjał, oczekujemy decyzji

Łukasz Malinowski 29 maja 2024

Grupa Budimex włącza się w prace przy elektrowni jądrowej

Biznes i przemysł

Czy polski rynek zaleje cement z Ukrainy? Import wzrósł o 350 proc.

Biznes i przemysł

Mirbud podał szacunkowe wyniki za 2023 rok

Drogi i autostrady

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5