Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie zleci wykonanie ekranów akustycznych przy drodze ekspresowej S8 – obwodnicy Marek. Rusza przetarg na realizację tego zadania.
W ramach postępowania przetargowego GDDKiA chce zlecić projekt i budowę nowych ekranów oraz podwyższenie już istniejących zabezpieczeń przeciwhałasowych na odcinku S8 pomiędzy węzłem Marki w podwarszawskich Markach a okolicami ul. Pustelnickiej w Zielonce.
Istniejące ekrany – w zależności od lokalizacji – będą podwyższone do 5 m (na jednym z odcinków odcinku, gdzie dziś zabezpieczeni ma 3 m wysokości), do 6 lub m.
GDDKiA zastrzega, że posadowienie oraz konstrukcja wsporcza wszystkich ekranów, które będą montowane od nowa lub podwyższane wraz ze wzmocnieniem konstrukcji muszą umożliwiać ewentualne kolejne ich podwyższenie w przyszłości o 1 m bez konieczności rozbiórki ekranów lub ingerencji w fundamenty.
Nowe ekrany będą wkomponowane formą oraz kolorystyką do już istniejących.
GDDKiA została zobowiązana do wykonania dodatkowych zabezpieczeń na obwodnicy Marek m.in. decyzją marszałka województwa mazowieckiego z kwietnia 2019 roku. Nałożyła ona obowiązek zabezpieczenia przed hałasem sąsiedztwa obwodnicy Marek w terminie do 31 maja 2021 roku. 1 września minie termin składania ofert w przetargu.
Po oddaniu do ruchu obwodnicy Marek w grudniu 2017 roku część mieszkających przy nowej drodze skarżyło się na nadmierny hałas. GDDKiA tłumaczyła, że wykonane zabezpieczenia zostały wykonane zgodnie z decyzją środowiskową i są zgodne przepisami, a inwestor nie ma podstaw prawnych do ich zmiany – możliwe to mogło być dopiero na podstawie analizy porealizacyjnej lub gdy taki obowiązek zostanie nałożony decyzją marszałka województwa, np. na podstawie pomiarów zrealizowanych na zlecenie gmin.
Obwodnica Marek jest realizowana w oparciu o dwie decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach. Każda z nich inaczej określa czas wykonania analizy porealizacyjnej. W pierwszej kolejności GDDKiA mogła przystąpić do pomiarów na odcinku właśnie od w. Marki do rejonu pomiędzy rzeką a ul. Pustelnicką.
Pomiary wykonane przez samorządy wykazały przekroczenia hałasu także na innych odcinkach. Na ich podstawie marszałek województwa nakazał także budowę dodatkowych zabezpieczeń na odcinkach od rejonu ul. Pustelnickiej w Zielonce do węzła Kobyłka z węzłem (prawie 6 km trasy) oraz od węzła Kobyłka (bez węzła) do węzła Radzymin Płd. (nieco ponad 7 km).
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.