Partner serwisu
Drogi i autostrady

Będzie kolejna podwyżka opłat za A4

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
31-01-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Będzie kolejna podwyżka opłat za A4
Fot. Google Maps
Koncesjonariusz autostrady A4 między Katowicami i Krakowem planuje podwyżkę opłat za przejazd autostradą. Ma objąć pojazdy wszystkich kategorii.

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska poinformowała, że wystąpiła do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad o zgodę na zmianę stawek za przejazd autostradą dla pojazdów wszystkich kategorii, tj. 1, 2, 3, 4 i 5. Wiadomo, że zgoda jest tylko formalnością, gdyż GDDKiA – jak informowano w podobnych przypadkach – nie ma możliwości prawnej, by wpływać na decyzje koncesjonariusza.

Podwyżki mają wejść w życie 3 kwietnia. Od tego dnia na każdym placu poboru opłat, tj. w Mysłowicach i w Balicach, za przejazd motocyklem lub samochodem osobowym zapłacimy 15 zamiast 13 zł. Za przejazd pojazdem kategorii 2-5 stawka wzrośnie z obecnych 40 do 46 zł.

Utrzymana ma zostać preferencyjna stawka dla kierowców aut osobowych, którzy regulują opłaty w sposób automatyczny, tj. z wykorzystaniem A4Go, Telepass czy videotollingu. Stawka preferencyjna będzie wynosiła 13 zł. Teraz jest to 10 zł.

Odrębnie będzie natomiast skonsultowana z GDDKiA wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, która będzie obowiązywała dla tych kategorii pojazdów od 3 kwietnia 2023 roku. Przy obecnej stawce opłat, tj. 40 zł, wynosi ona 16 zł.

Ostatnia podwyżka opłat na koncesyjnej A4 została wprowadzona od 4 lipca 2022 roku. Wówczas opłatę dla samochodów osobowych podniesiono z 12 na 13 zł, natomiast dla pojazdów pozostałych kategorii stawka wzrosła z 35 do 40 zł.

– Zmiana stawek opłat za przejazdy koncesyjnym odcinkiem A4, o którą wnioskujemy do GDDKiA, jest skutkiem ogólnej sytuacji gospodarczej, która wpływa także na naszą działalność. W jej centrum jest dbałość o utrzymanie drogi i infrastruktury towarzyszącej w odpowiednim standardzie. Decyzja o poprzedniej zmianie, z kwietnia 2022 r., nie uwzględniała szczególnie wysokiego stopnia inflacji odnotowanej za ubiegły rok – komentuje Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5