Do tej pory Ukraina odgrywała dla polskich firm raczej drugorzędną rolę, ale jednocześnie nasze podmioty zaliczały się do zaliczały się do grona największych dostawców zewnętrznych na ukraiński rynek. Nad ewentualnym udziałem naszego kraju w przyszłej odbudowie Ukrainy zastanawiają się analitycy Pekao S.A.
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już od prawie 8 miesięcy, a niedawno raport w sprawie strat wojennych opublikował Bank Pekao S.A. powołując się na dane Kijowskiej Szkoły Ekonomii. Do tej pory zostały one oszacowane na prawie 115 miliardów dolarów, a kwota cały czas rośnie po przeprowadzonym ostatnio przez Rosjan zmasowanym ostrzale ukraińskich miast. To prawdopodobnie zemsta Władimira Putina za wybuch na Moście Krymskim, za czym mogą stać ukraińskie służby specjalne.
W trakcie rosyjskiej inwazji Polska stała się jednym z głównych sojuszników Ukrainy, np. przyjmując licznych uchodźców. Analitycy zastanawiają się zatem nad rolą, jaką w odbudowie Ukrainy może odegrać nasz kraj. Paradoksalne statystyki
Eksperci przypominają, że „z punktu widzenia ekspansji polskich firm Ukraina odgrywała do tej pory raczej drugorzędną rolę”. – Udział tego rynku w łącznym eksporcie Polski wyniósł w 2021 roku niewiele ponad 2%, co dało mu w zestawieniu najważniejszych kierunków eksportowych odległą, 15. lokatę. Co więcej, choć w ostatnich kilku latach sprzedaż do Ukrainy rosła w dynamicznym, kilkunastoprocentowym tempie, to udział tego kraju w łącznym polskim eksporcie, był w minionym roku nadal niższy niż na początku poprzedniej dekady – czytamy. Jednocześnie wartość eksportowanego na Ukrainę towaru z roku na rok jest coraz wyższa, w 2021 r. wyniosła 6,2 mld euro wobec 5,2 mld euro w 2020 r. oraz 5 mld euro w 2019 r.
Ukraiński punkt widzenia
Eksperci podkreślają, że zupełnie inaczej rysuje się sytuacja, jeśli chodzi o rolę, jaką Polska jeszcze przed wojną odgrywała dla gospodarki ukraińskiej. – Polskie firmy zaliczały się bowiem do grona największych dostawców zewnętrznych na ukraiński rynek, a zarazem największych inwestorów zagranicznych w tym kraju. Zaangażowanie kapitałowe polskich firm w Ukrainie wykazywało przy tym w poprzednich 3 latach wyraźną tendencję wzrostową, w 2021 r. przekraczając poziom 1,1 mld dolarów – czytamy w raporcie.
Analitycy podsumowują, że „aktywny udział polskich firm w przyszłej odbudowie Ukrainy jest przedsięwzięciem, które może obu stronom przynieść wymierne korzyści”. – Włączenie się polskich podmiotów w związany z odbudową trud mogłoby stanowić kolejny element symbolicznego pojednania pomiędzy oboma krajami – ocenili analitycy, nawiązując m.in. do zbrodni wołyńskiej.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.