Partner serwisu
Drogi i autostrady

Łódzkie. Ruszają testy systemu zarządzania ruchem

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
31-05-2023
Ostatnia modyfikacja:
31-05-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
GDDKiA

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Łódzkie. Ruszają testy systemu zarządzania ruchem
fot. GDDKiA
Na terenie łódzkiego oddziału GDDKiA rozpoczęły się testy Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem. W przyszłości system np. pomoże przekierować ruch na trasę alternatywną, poinformuje o nietypowym zdarzeniu, zbierze także informacje o ruchu. Do tej pory na 120 konstrukcjach wsporczych, bramownicach i masztach z wysięgnikami, zamontowano m.in.: 44 dużych i 19 małych tablic zmiennej treści oraz dziewięć tablic tzw. pryzmowych.

Na KSZR, który w I etapie obejmie ok. 1000 km dróg na międzynarodowej sieci dróg TEN-T, będzie składało się pięć regionalnych systemów, które w przyszłości zostaną zintegrowane w system centralny. W woj. łódzkim objętych nim zostaną trzy odcinki dróg najwyższych kategorii: autostrada A1 między węzłami Łódź Północ i Tuszyn, autostrada A2 od węzła Łódź Północ do granicy z województwem mazowieckim i droga ekspresowa S8 między węzłami Rzgów i Łódź Południe. W przyszłości systemem obejmiemy także odcinek A1 od węzła Tuszyn do granicy z województwem śląskim i drogę ekspresową S14 na całej długości.

Na wymienionych odcinkach dróg oprócz konstrukcji wsporczych, tablic zmiennej treści i tablic pryzmowych informujących o trasach objazdów ułożono ok. 22 km kabli energetycznych i 17 km światłowodów. Zbudowano kanalizację teletechniczną o łącznej długości blisko 9 km. Dostosowano też 17 sygnalizacji świetlnych na trasach objazdowych, dla poprawy płynności ruchu. Tu pojawiły się pewne wyzwania natury technicznej. Podłączanie nowych instalacji do istniejących - liczących sobie niekiedy kilkanaście lat bywało problematyczne, ale sukcesywnie wszystkie problemy zostały rozwiązane.

Bardziej sprawny ruch

System, to nie tylko tablice zmiennej treści. Najistotniejsze są te elementy niewidoczne dla ludzkiego oka. Wśród nich znajdują się np. czujniki automatycznie zbierające dane na temat ruchu. Wysoki stopień zaawansowania technicznego pozwala im liczyć wszystkie pojazdy z podziałem na kategorie, obliczać czas przejazdu i oceniać poziom swobody ruchu. Na podstawie tych danych oraz obrazu z kamer w sytuacji wystąpienia np. wypadku czy innego zdarzenia, operator systemu zarządzania ruchem może podjąć stosowne działania zapewniające bezpieczeństwo pozostałym kierowcom.

W skład systemu wchodzi także osiem stacji meteorologicznych, które na bieżąco śledzą stan nawierzchni drogi, udostępniając dane firmom utrzymaniowym i pracownikom odpowiedzialnym za nadzór. System pozwala także na dwustronną komunikację z uczestnikami ruchu poprzez urządzenia CB uruchamiane w razie konieczności na wybranych odcinkach drogi lub na większym obszarze.

W szczególnych przypadkach, które mogą skutkować np. blokadą trasy, (co będzie wymuszało przekierowanie ruchu na drogę alternatywną), system przełączy sygnalizacje świetlne dostosowując sterowanie do zmienionych warunków ruchu.

Jeden standard dla wszystkich

Dla opisywanego systemu stworzono jednolity standard, który będzie obowiązywał także w przypadku rozbudowy systemu. Należy tu pokreślić, że nawet w przypadku poruszania się po drodze na terenie np. sąsiedniego województwa, system traktuje drogę jednorodnie, zapewniając spójność komunikatów.

Aktualnie rozpoczyna się uruchamianie systemu i cykl testów związanych z synchronizacją wszystkich jego elementów.

Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Przełomowy projekt zapory pływowej w Wielkiej Brytanii

Intermodal i logistyka

Wiadomo kto dostarczy turbiny dla farmy wiatrowej

Inżynieria i innowacje

Polak pokieruje międzynarodowym stowarzyszeniem Hyperloop

Inżynieria i innowacje

Zobacz również:

Przełomowy projekt zapory pływowej w Wielkiej Brytanii

Intermodal i logistyka

Wiadomo kto dostarczy turbiny dla farmy wiatrowej

Inżynieria i innowacje

Polak pokieruje międzynarodowym stowarzyszeniem Hyperloop

Inżynieria i innowacje

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5