Partner serwisu
Drogi i autostrady

NIK oceniła PPP w samorządach. Pozytywnie

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Autor:

ep.

Data publikacji:
31-07-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
NIK oceniła PPP w samorządach. Pozytywnie
fot. pixabay.com/pl/MichaelGaida
Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała jednostki samorządowe, które podjęły inwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Kontrola zakończyła się wynikiem pozytywnym. Jedyne „zastrzeżenie” dotyczy… niewielkiej skali realizowanych zadań.

NIK oceniła pozytywnie wybór formuły PPP do realizacji zadań publicznych. Jej zdaniem samorządy prawidłowo oceniały zadania, które są możliwe do wykonania w tej formule. Odnotowała też, że jednostki samorządowe wykonywały niezbędne analizy i dokonywały podziału ryzyk korzystając ze wsparcia profesjonalnych doradców. Stosowały też właściwy tryb wyboru partnera prywatnego.

Izba zauważyła jednocześnie, że skala zadań realizowanych w PPP była niewielka.

Jak wynika z przeprowadzonej kontroli, to co było największą trudnością, to zarządzanie realizacją przedsięwzięć PPP – brakowało specjalnych procedur, a organizacje nie były przystosowane do tego typu zadań.
Partnerzy prywatnie – w ocenie NIK – także w większości przypadków swoje zadania wykonywali terminowo i zgodnie z umową.

Nieprawidłowości odnotowano na etapie operacyjnym, obejmującym utrzymanie lub zarządzanie infrastrukturą niezbędną dla realizacji zadania publicznego. Chodziło m.in. o nienaliczanie kar umownych w sytuacjach, które wskazywały na zasadność ich naliczenia, nieegzekwowanie od partnerów prywatnych wszystkich obowiązków wynikających z umów, nierzetelnej weryfikacji raportów partnerów prywatnych, czy nieprawidłowe zarządzanie zmianami umów. Nieprawidłowości dotyczyły jednak tylko kilku spośród kontrolowanych przedsięwzięć.

W zdecydowanej liczbie przypadków osiągnięte zostały podstawowe cele, które zakładano w związku z podejmowanymi przedsięwzięciami.

PPP wciąż nie jest w Polsce powszechną forma realizacji zadań publicznych. Jak wyliczył NIK, w latach 2009–2019 wszczęto łącznie 569 postępowań PPP, natomiast zawarto 159 umów. Daje to skuteczność na poziomie niespełna 28 proc. Idąc dalej, 11 proc. zawartych umów w praktyce nie było realizowanych.

Zdaniem NIK, niski odsetek zawartych umów PPP może być pochodną nieatrakcyjnej z punktu widzenia partnerów prywatnych oferty oraz braku zasobów do realizacji zadań publicznym w sektorze prywatnym.
Wartość zawartych i realizowanych umów PPP na koniec 2019 r. wynosiła ok. 7,3 mld zł. Aż 89 proc. postępowań dotyczących PPP wszczęły jednostki samorządu terytorialnego (89 proc.).

Jak wynika z raportu, najwięcej umów, które weszły w fazę realizacji, zawarły gminy miejskie.

Poprzednią kontrolę PPP Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w 2012 roku.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Czy logistyka to branża męska? Niekoniecznie

Drogi i autostrady

USA, Chiny oraz Indie będą liderami na rynku budowlanym w 2030 r.

Drogi i autostrady

CEMEX wyznacza drogę do zrównoważonej przyszłości

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Czy logistyka to branża męska? Niekoniecznie

Drogi i autostrady

USA, Chiny oraz Indie będą liderami na rynku budowlanym w 2030 r.

Drogi i autostrady

CEMEX wyznacza drogę do zrównoważonej przyszłości

Drogi i autostrady

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5