Rynek Infrastruktury
W laboratorium drogowym pracuje doświadczona kadra wysoko wykwalifikowana w zakresie prowadzonej działalności. Na Dolnym Śląsku personel laboratorium pracuje na całej sieci dróg krajowych administrowanych przez GDDKiA, m.in. przy takich inwestycjach jak AOW i S8.
Na każdym etapie realizacji inwestycji laboratorium GDDKiA sprawdza czy droga jest budowana przez wykonawcę zgodnie z normami jakościowymi wskazanymi w projektach i obowiązujących przepisach oraz specyfikacjach technicznych. Badania przechodzą wszystkie nowobudowane, przebudowywane i remontowane drogi krajowe w ramach obowiązującego w GDDKiA systemu monitorowania jakości.
Laboratoria drogowe GDDKiA są w staniezbadać każdy rodzaj i jakość zastosowanego na budowie materiału – zaczynając od najdrobniejszych pyłów, piasków, kruszyw, cementów, asfaltów przez betony, mieszanki mineralno-asfaltowe kończąc na gotowym produkcie - drodze i jej właściwościach. W 2012 roku laboratoria drogowe GDDKiA pobrały i zbadały prawie 69 tys. Na podstawie wyników badań wykonywanych zarówno przez laboratoria GDDKiA, jak i przez samych wykonawców, na bieżąco wykonywane są niezbędne naprawy czy poprawki. Tak wnikliwy monitoring jakości powoduje, że drogi budowane są zgodnie z warunkami kontraktowymi, tak, by przez wiele lat służyły użytkownikom w dobrym stanie.
W ramach laboratorium działać będą następujące pracownie specjalistyczne: betonów i materiałów wiążących, nawierzchni asfaltowych, gruntów i geotechniki, kruszyw oraz diagnostyki nawierzchni. Koszt budowy nowej siedziby laboratorium to 12,9 mln zł.