Partner serwisu
Drogi i autostrady

Rusza naprawa A1. Częstochowa utknie w korkach?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Autor:

ep.

Data publikacji:
20-07-2023
Ostatnia modyfikacja:
20-07-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Rusza naprawa A1. Częstochowa utknie w korkach?
fot. GDDKiA
Rozpoczynają się roboty gwarancyjne na autostradzie A1 w powiecie częstochowskim. Prace będą prowadzone przez wykonawcę w ramach gwarancji. Z uwagi na trwające jednocześnie duże inwestycje w Częstochowie samorząd obawia się, że z powodu remontu na autostradzie, ruch w Częstochowie w szczycie sezonu pielgrzymkowego zostanie sparaliżowany.

Naprawiana będzie betonowa nawierzchnia autostrady A1 na jezdni w kierunku północnym, na wysokości miejscowości Konopiska niedaleko Częstochowy.

Jak podała GDDKiA, w 2020 roku na odcinku o długości ok. 300 m pojawiły się nierówności nawierzchni. Wykonane zostały doraźne prace naprawcze, które zminimalizowały nierówności, a wykonawca prac został wezwany przez inwestora do przygotowania programu naprawczego. Na jego podstawie realizowana będzie docelowa naprawa. Pierwotnie miała się zacząć 12serpnia, ale z uwagi na trwające upały, termin rozpoczęcia prac został przesunięty na 20 sierpnia.

Będą utrudnienia na A1

Żeby przeprowadzić prace naprawcze, na odcinku około 500 m zamknięta zostanie jezdnia prowadząca ruch w kierunku północnym. Ruch będzie się odbywał na jezdni przeciwnej. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu w kierunku Katowic oraz jeden w kierunku Częstochowy. Wprowadzono także ograniczenie prędkości do 80 km/h na odcinku w rejonie robót oraz do 60 km/h w miejscach przejazdu na drugą jezdnię. Na tym odcinku wprowadzona zostanie też zasada jazdy na suwak – podała GDDKiA.

W ramach naprawy rozebrana zostanie istniejąca nawierzchnia, wykonane zostaną dodatkowe sączki odwadniające, zaplanowano także wymianę gruntu podłoża oraz całej konstrukcji jezdni. W następnej kolejności wykonawca ma ułożyć nową nawierzchnię z mieszanki mineralno-asfaltowej oraz wykonać szczeliny dylatacyjne pomiędzy nawierzchnią betonową i asfaltową.

Prace – według planu - wykonawca deklaruje zakończenie prac naprawczych w październiku br.

Paraliż w Częstochowie?

Tego okresu obawia się Częstochowa, która realizuje właśnie jedne z największych inwestycji drogowych – budowę nowej alei Wojska Polskiego, czyli tzw. starej jedynki oraz rozbudowę DK-46 w tym mieście. Prace na autostradowej obwodnicy Częstochowy grożą paraliżem komunikacyjnym w mieście - wskazuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Jak zwraca uwagę, kierowcy jadący tranzytem chcąc ominąć zatory na autostradzie prawdopodobnie będą się kierować na drogi w mieście. Tymczasem zbliża się okres, w którym do Częstochowy przybywa największa liczba pielgrzymów.

Remont na autostradzie, zdaniem prezydenta miasta, dodatkowo skomplikuje sytuację drogową w Częstochowie. Prezydent zaapelował do dyrektora katowickiego oddziału GDDKiA o przesunięcie terminu prac na czas po sezonie pielgrzymkowym. „W naszym wspólnym interesie powinno być utrzymanie płynności i bezpieczeństwa ruchu między węzłami autostrady na wysokości Częstochowy do czasu, w którym ponownie przejezdne będą kluczowe drogi na terenie miasta” – napisał Krzysztof Matyjaszczyk.

Podkreślił przy tym, że planując inwestycje drogowe na swoim terenie miasto uwzględniało plany krajowego zarządcy dróg dotyczące budowy autostrady A1.

Gwarancja ma być przedłużona

Prace prowadzone są na odcinku realizacyjnym Blachownia – Zawodzie. Jego wykonawcą było konsorcjum Berger Bau Polska oraz Berger Bau. Odcinek został oddany do użytku na zasadach stałej organizacji ruchu 23 grudnia 2019 r. Okres gwarancyjny nawierzchni będzie trwał do maja 2029 r. Inwestor poinformował, że będzie oczekiwał od wykonawcy przedłużenia gwarancji na remontowanym odcinku, o czas, w którym nie mógł być używany zgodnie z jego przeznaczeniem. Długość tego okresu zostanie wyznaczona po zakończeniu robót.


Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5