Partner serwisu
Drogi i autostrady

USA, Chiny oraz Indie będą liderami na rynku budowlanym w 2030 r.

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
06-01-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
USA, Chiny oraz Indie będą liderami na rynku budowlanym w 2030 r.
fot. Pixabay
W 2030 roku wśród największych rynków budowlanych na świecie przodować będą Chiny, Stany Zjednoczone oraz Indie. Przez następne 15 lat rynek amerykański będzie rósł szybciej niż chiński. Pomimo wielkości rynek budowalny w Chinach spadnie do najniższego historycznie poziomu. Indie będą rosły dwukrotnie szybciej niż Państwo Środka. Europa nie odzyska swojej „straconej dekady”, ale Wielka Brytania będzie wyróżniającym się rynkiem wzrostu w Europie kontynentalnej, wyprzedzając Niemcy i stając się do 2030 r .szóstym co do wielkości rynkiem budowlanym na świecie.

Takie wnioski wynikają z nowego raportu opublikowanego przez Global Construction 2030. Raport przewiduje, że do 2030 roku wielkość produkcji budowlanej wzrośnie o 85 proc. do 15,5 tryliona dolarów na całym świecie. Trzy kraje – Chiny, Stany Zjednoczone i Indie – będą na czele rankingu. Łączna wielkość ich rynków będzie odpowiadać za 57 proc. całego światowego wzrostu budowlanego.

Oto 10 krajów, które będą budowlanymi liderami w 2030 r. wraz z ich udziałem w światowym rynku:

1. Chiny – 24%,
2. Stany Zjednoczone – 14%,
3. Indie – 7%,
4. Japonia – 4%,
5. Indonezja – 4%,
6. Australia – 3%,
7. Niemcy – 3%,
8. Wielka Brytania – 3%,
9. Francja – 1,8%,
10. Kanada – 1,7%.

Globalne badanie porównawcze – czwarte z serii Global Construction Perspectives i Oxford Economics – wskazuje, że średni globalny wzrost w budownictwie będzie rósł o 3,9 proc. rocznie do 2030 r., przewyższając globalny produkt krajowy brutto o ponad jeden punkt procentowy. PKB napędzany będzie w większości przez kraje rozwinięte wychodzące z niestabilności gospodarczej i kraje wschodzące, które przechodzą przez proces uprzemysławiania.

Chiny spowolnią

– Udział Chin w światowym rynku budowlanym wzrośnie tylko nieznacznie w miarę spowolnienia wzrostu na największym rynku budowlanym świata do 2030 r. Dla porównania, budownictwo amerykańskie będzie rosło szybciej niż chińskie w ciągu najbliższych 15 lat – notując wzrost średnio o pięć punktów procentowych rocznie. Tymczasem, w Indiach spodziewany jest wzrost tempa prac budowlanych, ponieważ wyprzedzi ona Japonię i do 2021 roku stanie się trzecim co do wielkości rynkiem budowlanym na świecie – oświadczył w raporcie, Graham Robinson, dyrektor wykonawczy Global Construction Perspectives.

Wzrost budownictwa w Chinach ma ulec znacznemu spowolnieniu wraz z załamaniem się rynku mieszkaniowego, a pierwszy w historii spadek produkcji mieszkaniowej w Chinach zostanie odnotowany już w rozpoczętym właśnie 2022 roku. Jednak przejście na gospodarkę opartą na konsumentach i usługach zapewnia możliwość rozwoju nowych rodzajów budownictwa. Będzie się to odbywać w służbie zdrowia, edukacji i infrastrukturze społecznej, a także na rynku detalicznym i nowopowstających rynkach. Zniesienie chińskiej polityki jednego dziecka dodaje przyspieszenia w perspektywie długoterminowej.

Indie przyspieszą dwukrotnie


Tempo wzrostu rynku budowlanego w Indiach zwiększy się dwukrotnie. Będzie większe niż zwykle najszybciej zwiększający się rynek z Państwa Środka. Subkontynent indyjski stanie się nowym motorem światowego wzrostu na rynkach wschodzących. Oczekuje się, że populacja miejska Indii wzrośnie o oszałamiające 165 milionów do 2030 roku, zwiększając liczbę ludności Nowego Delhi o 10,4 miliona ludzi. Stolica Indii stanie się drugim co do wielkości miastem na świecie.

– Chociaż na całym świecie obserwujemy, że budownictwo rozwija się szybciej niż cała gospodarka, a rynki rozwinięte mają odbić się z zaniżonych poziomów, wiele z nich nie wróci do poprzednich szczytowych poziomów nawet do 2030 roku. Jest prawdopodobne, że obecna słabość większości krajów wschodzących będzie tymczasowa, przy czym wkrótce powrócą wyższe stopy wzrostu – zaznacza w raporcie, przedstawiciel Global Construction Perspectives, Mike Betts.

Stany Zjednoczone dalej silne


W Stanach Zjednoczonych wzrost budownictwa przesunie się w kierunku południowych stanów, odzwierciedlając większy potencjał regionu do nadrobienia zaległości i wyższy wzrost liczby ludności.

– Wzrost Fedu, oczekiwany już w grudniu, może zagrozić wzrostowi budownictwa na kluczowych rynkach wschodzących – Brazylii, Rosji, Turcji i Indiach – które mogą ucierpieć z powodu znacznego krótkoterminowego spowolnienia wzrostu. Chociaż istnieje interesująca relacja między trzema najlepszymi krajami, ważne jest, aby nie zapominać, że widzimy znaczną słabość Brazylii i Rosji, podczas gdy obserwujemy niezwykły wzrost w Indonezji. W Ameryce Łacińskiej spodziewamy się, że Meksyk wyprzedzi Brazylię, podczas gdy Indonezja wyprzedzi Japonię do 2030 roku – powiedział Jeremy Leonard, dyrektor ds. usług przemysłowych w Oxford Economics.

Brazylia cierpi przez biurokrację

Brazylii grozi „stracona dekada” – gospodarkę i inwestycje wstrzymują nadmierna biurokracja i skandal korupcyjny. Silna demografia, która wspierała brazylijski wzrost, cofa się, prowadząc do stagnacji popytu na budownictwo w dłuższej perspektywie.

Wielka Brytania wyprzedzi Niemcy


Jeśli chodzi o Europę, to raport wskazuje, że Wielka Brytania do 2025 r. nie wróci do poziomu sprzed kryzysu, ale jest rynkiem wyróżniającym się wzrostem, wyprzedzając Niemcy, stając się największym w Europie i szóstym co do wielkości rynkiem budowlanym na świecie do 2030 r.

– Budownictwo będzie prawdopodobnie jednym z najbardziej dynamicznych sektorów przemysłowych w ciągu najbliższych piętnastu lat i ma absolutnie kluczowe znaczenie dla ewolucji zamożnych społeczeństw na całym świecie. Liczby zawarte w tym raporcie są ogromne, co przekłada się na tworzenie ogromnej liczby nowych miejsc pracy i tworzenie znaczącego bogactwa w niektórych krajach na całym świecie – powiedział Fernando González, dyrektor generalny globalnej firmy materiałów budowlanych Cemex.

Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Czy logistyka to branża męska? Niekoniecznie

Drogi i autostrady

CEMEX wyznacza drogę do zrównoważonej przyszłości

Drogi i autostrady

NIK oceniła PPP w samorządach. Pozytywnie

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Czy logistyka to branża męska? Niekoniecznie

Drogi i autostrady

CEMEX wyznacza drogę do zrównoważonej przyszłości

Drogi i autostrady

NIK oceniła PPP w samorządach. Pozytywnie

Drogi i autostrady

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5