Rynek Infrastruktury
Podstawowy termin zwrotu wynosi 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez przedsiębiorcę, który rozlicza ten podatek. Termin ten może być przedłużony przez naczelnika urzędu skarbowego w przypadku uznania, że zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania.
Przed każdym zwrotem dokonywana jest analiza jego zasadności, weryfikowana jest wysokość zwrotu oraz dokonywane jest sprawdzenie, czy podatnik nie ma zaległości podatkowych lub czy nie występują tzw. zajęcia komornicze. Naczelnik urzędu skarbowego nie ma prawa do nieuzasadnionego wstrzymania zwrotu VAT. W przypadku nieuzasadnionego przedłużenia terminu zwrotu VAT naczelnik urzędu skarbowego musi wypłacić podatnikowi odsetki.
Według Dariusza Malinowskiego, doradcy podatkowego, możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT w trybie przyspieszonym istnieje w momencie, gdy podatnik spełni warunki związane z uregulowaniem wszystkich zobowiązań, z których wynikał VAT do odliczenia do niego, z kolei dla jego kontrahenta jako VAT należny. – Te zobowiązania muszą być uregulowane w formie cywilnoprawnej – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Malinowski.