ww
W listopadzie 2011 roku PGE opublikowała informacje o trzech lokalizacjach wytypowanych do dalszych badań lokalizacyjnych i środowiskowych: Choczewo (gmina Choczewo, powiat wejherowski, województwo pomorskie), Gąski (gmina Mielno, powiat koszaliński, województwo zachodniopomorskie) oraz Żarnowiec (gmina Krokowa, powiat pucki, województwo pomorskie).
12 lutego 2012 r. mieszkańcy gminy Mielno (woj. zachodniopomorskie), na terenie której znajdują się Gąski, głosowali w referendum dotyczącym lokalizacji inwestycji. Przeciwko inwestycji opowiedziało się 2237 spośród 4171 uprawnionych do głosowania mieszkańców.
- W naszych planach jest budowa dwóch elektrowni jądrowych, a wskazane lokalizacje dotyczą pierwszej z nich, choć być może prace przyniosą efekt także dla drugiej, ale tego dzisiaj nie zakładamy. Zwykle jest tak, że standardowo szuka się dwóch lokalizacji. Jedna jest właśnie na taki wypadek, jak np. protesty. My wskazaliśmy trzy i każda z nich zarówno od strony technicznej i środowiskowej spełnia wymogi – zaznacza Ciepliński. - Wydarzyło się jednak to, co się wydarzyło i jedna z lokalizacji odpadła trochę wcześniej. Nie sądzę jednak, byśmy stracili Gąski jako lokalizację pod budowę elektrowni, ale w kontekście realizacji pierwszego projektu, z pewnością, jeżeli tam sprawa nie wyklaruje się w ciągu pół roku, to nie zatrzymamy procesu inwestycyjnego licząc na to, że coś się zmieni - mówi. - Będziemy kontynuować prace z dwoma lokalizacjami, które znajdują się w tej części Polski, gdzie spojrzenie na energetykę jądrową jest zupełnie inne, gdzie zarówno na poziomie władz, jak i lokalnych mieszkańców, spotykamy się ze zrozumieniem - dodaje.