Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Co się stanie z neonami z dworca Wrocław Główny?

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
26-08-2011
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Co się stanie z neonami z dworca Wrocław Główny?
Fot. Maciej Grzywaczewski
Niegdyś wrocławski dworzec rozświetlony był blaskiem neonów. Choć wiele znaków na przestrzeni lat bezpowrotnie znikło, to o świetlnej historii dworca wciąż przypominał m.in. fantazyjny napis „kasy biletowe” z lat 50. Napisy zostaną zachowane, ale nie wszystkie powrócą na swoje miejsce.

Do rozpoczęcia remontu zachowało się kilka neonów – „kino”, „bufet”, kilka z nazwą stacji oraz najsłynniejszy „kasy biletowe” z lat 50. Zostały zdjęte i zabezpieczone. – Zgodnie z decyzją konserwatora wnętrze dworca odtwarzane jest do wyglądu z XIX wieku, neony nie będą pasować do wyremontowanego dworca. Napisy z hali, w tym słynne „kasy biletowe”, nie powrócą więc na swoje miejsce. Zachowamy je jednak jako relikty muzealne i wyeksponujemy np. w poczekalni czy specjalnej galerii poświęconej historii dworca – mówi Anna Rosiek, zastępca dyrektora Biura Projektów Inwestycyjnych i Marketingowych PKP SA.

 

Dworzec wyposażony był też w dużą liczbę neonów z nazwą stacji. Jeden z napisów, świecący na czerwono, wisiał na szczycie budynku od strony ul. Piłsudskiego. – Na pewno zostanie poddany renowacji i powróci na swoje miejsce. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków – mówi Anna Rosiek. Co z pozostałymi napisami? – Prawdopodobnie zachowany będzie neon nad halą dworca od strony torów. Wraz z architektem jeszcze zastanawiamy się, co zrobić z neonami na peronach – informuje Anna Rosiek.

 

To nie koniec ciekawostek z budowy. – W czasie remontu znaleźliśmy też butelkę do piwa z tłoczoną nazwą lokalnego browaru pochodzącą z okresu międzywojennego. Prawie w tym samym miejscu wykopano trzy tablice kierunkowe. Dwie z nich są bardzo mocno zniszczone, skorodowane i prawie nieczytelne, z trzeciej, która zachowała się w nieco lepszym stanie, można odczytać całą trasą pociągu Wrocław – Monachium, czyli: Breslau (Wrocław) - Kohlfurt (Węgliniec) - Görlitz (Zgorzelec) - Regensburg (Ratyzbona) - Dresden (Drezno) - Hof (miasto w północnej Bawarii, w regionie Frankonia) - München (Monachium). Takie znaleziska też zabezpieczyliśmy i będziemy chcieli wyeksponować – opowiada Anna Rosiek.
 

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Australia: 80-letnie ruchome schody stały się dziełem sztuki

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Australia: 80-letnie ruchome schody stały się dziełem sztuki

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5