Arek Kowalczyk
Jak czytamy w „DGP” zarzuty stawiane przez Alstom dotyczą praw do wykorzystania w chińskiej ofercie kotła produkowanego przez Shanghai Boiler Works, które jest częścią Shanghai Electric Group, członka konsorcjum CNEEC. Alstom argumentuje, że francuskie roszczenia patentowe uniemożliwiają oferowanie tego podzespołu na rynku europejskim.
„Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że w podobny sposób Alstom próbował bronić w 2009 r. swojej oferty w Indiach. Jego zarzuty zostały jednak odrzucone i obecnie w Indiach budowane są bloki energetyczne o mocy ponad 4 tys. MW oparte na kotłach z Shanghai Boiler Work.
A co na to sami zainteresowani? - Od dłuższego czasu spotykamy się na rynku z różnymi wystąpieniami przedstawicieli Alstomu, którzy negują posiadanie przez Shanghai Boiler Works (SBW jest częścia Shanghai Electric Group) własnej technologii na produkcję kotłów na parametry nadkrytyczne, jednocześnie twierdząc, że SBW nie ma prawa dostarczać takich kotłów do Polski – mówi w rozmowie z portalem „rynek infrastruktury.pl” Marek Frydrych, przedstawiciel chińskiego konsorcjum.
- Są to twierdzenia nieprawdziwe - podkreśla. - SBW to firma mająca prawie stuletnia tradycję produkcji kotłów. Od początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, w ramach państwowego programu rozwoju technologicznego – wespół z pozostałymi chińskimi producentami kotłów energetycznych, SBW rozwija nowoczesne technologie kotłowe, które są potwierdzane wieloma patentami, zarówno w Chinach, jak I poza granicami (w tym zgłoszenia patentowe m.in w Polsce). Jeżeli wziąć pod uwagę tylko produkcję największych kotłów (1000 na parametry nadkrytyczne), to Shanghai Boiler Works wyprodukowało już ich 40 (z których ponad połowa juz działa od wielu lat), co stawia SBW na pierwszej pozycji wśród światowych producentów kotłów energetycznych – przypomina Frydrych.
- Nie dziwi więc fakt, że Alstom od wielu lat zabiega o powołanie z SBW wspólnego przedsiębiorstwa do produkcji kotłów. W 2010 roku podpisano nawet list intencyjny w tej sprawie, ale sprawa się nie posunęła dalej. Wydaje się, że SBW nie widzi żadnych korzyści w tworzeniu takiego przedsiębiorstwa, a raczej postrzega je jako próbę Alstomu do odgrodzenia SBW od rynku światowego, zredukowania SBW do roli producenta hardware, przy czym nie dając nic w zamian. I tak też postrzegamy działania Alstomu wobec Shanghai Boiler w Polsce – pisma do inwestorów, pomówienia o naruszaniu praw licencyjnych, twierdzenia o braku własnej technologii – wszystko aby nie wpuścić SBW na polski rynek i zachować przez Alstom dominującej pozycji na tym rynku – mówi Frydrych.