Ocena potencjału polskiej energetyki wiatrowej (Instytut Morski w Gdańsku) wskazuje, że plany dalszych inwestycji nie powinny być ograniczone przez warunki wietrzności na lądzie czy w morskiej strefie ekonomicznej. Wynika to z faktu, że potencjał techniczny, uwzględniający ograniczenia środowiskowe to 600 GW w przypadku energetyki wiatrowej na lądzie i ok. 20 GW na morzu. Jak wskazuje Ernst&Young ostatnie oceny mówią nawet o 35 GW.
Polityka Energetyczna Polski do 2030 roku przewiduje niewiele ponad 6 GW mocz zainstalowanej w energetyce wiatrowej w 2020 roku. Z kolei KPD mówi o 5,6 GW w lądowych farmach wiatrowych, 0,5 GW w morskich farmach wiatrowych oraz 0,55 GW w małych instalacjach.
Zakładając, ze lądowe farmy wiatrowe osiągną w 2020 roku wskaźnik wykorzystania mocy równyt 30%, a morskie farmy wiatrowe będą charakteryzowały się wskaźnikiem co najmniej na poziomie 35%, to, według wyliczeń Ernst&Young, produkcja energii elektrycznej w 2020 roku z farm wiatrowych mogłaby osiągnąć 32,6 TWh. Obecnie w Polsce produkuje się 12,5 TWh energii z wiatru.