Starając się sprostać wyzwaniom związanym z różnymi dziedzinami – od konkurencyjności do zmian klimatu, od energii do edukacji – państwa skupione wokół Morza Bałtyckiego zwiększają już od czterech lat współpracę w ramach strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR). Komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn weźmie udział w dorocznym forum EUSBSR i 16. szczycie Bałtyckiego Forum Rozwoju.
Udział zapowiedziało również wielu przywódców, polityków wysokiego szczebla i ekspertów, a także czołowych przedsiębiorców, m.in. : premier Finlandii Jyrki Katainen, premier Estonii Taavi Roivas, fiński minister gospodarki Jan Vapaavuori, burmistrz Turku Aleksi Randell oraz polski wiceminister infrastruktury i rozwoju Marcin Kubiak. W wydarzeniu wezmą także udział liczni przedstawiciele biznesu. W forum uczestniczyć będzie również ponad tysiąc przedstawicieli sektora prywatnego, regionalnych przedsiębiorstw, społeczeństwa obywatelskiego, środowiska akademickiego i mediów z regionu Morza Bałtyckiego, w tym z Rosji, Norwegii i Islandii.
Celem forum jest dalsze usprawnianie współpracy w obrębie makroregionu pod hasłem „Wspólny rozwój – w kierunku dobrze prosperującego, sprzyjającego włączeniu społecznemu i połączonego regionu Morza Bałtyckiego”.
Osiem państw członkowskich UE (Szwecja, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa i Polska), które reprezentują 17 proc. ludności UE, współpracowało przez ostatnich pięć lat w ramach strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego. Strategia stawia czoła wspólnym wyzwaniom takim jak ochrona środowiska naturalnego i konkurencyjność oraz bezpieczeństwo energetyczne, a dzięki niej już powstało wiele udanych inicjatyw i projektów, m.in. projekt Chemsea, który dotyczy zagrożeń wynikających z pozostawienia amunicji chemicznej w Bałtyku, lub wspólne działania na rzecz wykorzystania odnawialnego źródła energii biogazu.
– Teraz nadszedł czas, aby zagwarantować, że ten »pionierski« makroregion będzie w stanie podejmować decyzje dotyczące swojej własnej przyszłości i skutecznie funkcjonować w dłuższej perspektywie – powiedział komisarz Hahn. – Konieczne jest zwiększenie odpowiedzialności samego regionu oraz zaangażowanie przywódców z każdego z zainteresowanych rządów, aby wspierać rozwój, rozwiązywać pilne problemy środowiskowe oraz osiągać bardziej konkretne i widoczne rezultaty – dodał.
Wydarzenie to, zorganizowane przez Komisję Europejską i Bałtyckie Forum Rozwoju, którego współgospodarzami są prezydencja fińska Rady Państw Morza Bałtyckiego oraz miasto Turku, jest jedną z imprez w ramach „Dni Morza Bałtyckiego 2014”. Jest ono także największą w tym roku konferencją poświęconą kwestiom Morza Bałtyckiego w regionie Morza Bałtyckiego.