Od końca ubiegłego roku Grupa pozyskała około 1 800 odbiorców energii elektrycznej sprzedawanej na zasadzie TPA, to jest dostępu do infrastruktury stron trzecich. W związku z postępującą liberalizacją rynku gazu w pierwszym kwartale Duon rozpoczął także sprzedaż gazu do klientów TPA na większą niż w roku ubiegłym skalę. Większe były również obroty realizowane na rynku hurtowym energii elektrycznej i gazu ziemnego. W rezultacie Grupa odnotowała najwyższą do tej pory kwartalną EBITDA w segmencie obrotu (1,3 mln zł).
Mniej dynamiczny, ale istotny był rozwój sprzedaży LNG w ramach segmentu infrastruktury. Na skutek realizacji wcześniej podpisanych kontraktów, sprzedaż LNG wzrosła o 2 mln m3 w porównaniu do pierwszego kwartału roku ubiegłego.
Poprawie uległa także marża na sprzedaży gazu do klientów segmentu infrastruktury, a więc dystrybuowanego za pomocą sieci gazowych i stacji regazyfikacji LNG należących do Grupy Duon. Jest to efekt zapoczątkowanych w 2012 roku zakupów gazu na wolnym rynku, a także wprowadzenia przez Duon nowej taryfy we wrześniu ubiegłego roku oraz obniżenia kosztów zakupu gazu ze źródeł krajowych w wyniku zmiany taryfy PGNiG w styczniu tego roku.
Na wzrost wyników segmentu infrastruktury w pierwszym kwartale wpływ miało także połączenie w 2011 roku spółek CP Energia i KRI, ponieważ - jak zaznacza Duon - wyniki I kwartału ubiegłego roku były jeszcze obciążone kosztami restrukturyzacji Grupy.
W efekcie EBITDA segmentu infrastruktury wzrosła o 81% z poziomu 3,2 mln zł na koniec pierwszego kwartału 2012 do 5,8 mln zł na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku.