Konferencja odbędzie się 17 lutego 2012 r., a obrady rozpoczną się o godz. 9.15. Uczestnicy spotkają się w sali sesyjnej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, przy ul. Mickiewicza 41 w Szczecinie.
Województwo zachodniopomorskie to niekwestionowany lider i wzór dla innych regionów w zakresie zrównoważonego rozwoju odnawialnych źródeł energii, szczególnie energetyki wiatrowej. W tej chwili ponad jedna trzecia energii z instalacji wiatrowych w kraju wytwarzana jest na Pomorzu Zachodnim, na koniec grudnia 2011 roku w Zachodniopomorskiem było 488 MW zainstalowanej mocy w turbinach wiatrowych. Co warte podkreślenia – duża moc przy jednocześnie małej ilości pojedynczych urządzeń oznacza, że pracują u nas nowoczesne i wydajne instalacje.
- Dlatego właśnie cykl konferencji regionalnych zaczyna się w Szczecinie. Chcemy pokazać, jak ważne jest, aby rozwój energetyki wiatrowej opierał się na rzetelnej wiedzy i przy współpracy i wykorzystaniu doświadczenia wszystkich stron procesu inwestycyjnego oraz decydentów – podkreśla Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. - Jestem przekonany, że temat ten zyska zainteresowanie w środowiskach władz lokalnych, pracowników administracji publicznej, przedsiębiorców, organizacji branżowych, ekologicznych, naukowych i wielu innych.
Do tej pory większość spotkań poświęconych sektorowi energetyki odnawialnej, również tych organizowanych przez PSEW i inne stowarzyszenia branżowe, miało wymiar ogólnopolski. Niestety często powodowało to pomijanie regionalnych uwarunkowań rozwoju energetyki wiatrowej. Tymczasem należy pamiętać, że odnawialne źródła energii mają zróżnicowany potencjał w zależności od regionu i inne uwarunkowania rozwoju.
Rozwój energetyki wiatrowej w naszym województwie, związany jest nie tylko naturalną atrakcyjnością naszego regionu (znakomite warunki jeśli chodzi o wietrzność), ale też dużą świadomością władz lokalnych. Co ważne, władze regionu, samorządowcy, społeczności lokalne i przedstawiciele branży potrafią prowadzić dialog i szukać kompromisów w procesie inwestycyjnym.
- Wysoko cenimy działania pana marszałka, który wziął na siebie rolę arbitra, który będzie potrafił pogodzić interesy wszystkich stron – podkreśla Krzysztof Prasałek. – Energetyka wiatrowa to wyjątkowa szansa dla naszego województwa, to bezpośrednio zainwestowane miliardy złotych, które przynoszą bezpośrednie przychody dla budżetów gmin, to także rozwój gospodarczy i poprawa bezpieczeństwa energetycznego regionu.
Organizatorzy czekają jeszcze na zgłoszenia uczestnictwa w konferencji, formularze i ramowy program są dostępne w serwisie PSEW na stronie http://www.energiawiatru.eu/wydarzenia/konferencja-regionalna-energetyki-wiatrowej
Tej najnowszej inicjatywie podjętej w ramach partnerskiej współpracy PSEW i Urzędu Marszałkowskiego będzie poświęcone odrębne spotkanie z dziennikarzami, które zaplanowane zostało w programie konferencji o godz. 10.45 w sali konferencyjnej Sejmiku Województwa.