– Jest to blok, który stwarza zupełnie nową jakość. Przedtem polska energetyka opierała się na blokach 200 MW, szczytem były 500 MW, których dwa mam w Kozienicach. Teraz będzie to blok zupełnie nowej generacji i bardziej przyjazny dla środowiska – powiedział Krzysztof Zborowski, prezes spółki Enea Wytwarzanie.
1000-megawatowy sukces
– Żeby budowa tego bloku była możliwa, pracowały nad tym pokolenia energetyków. Elektrownia Kozienice ma już ponad 44 lata. Nie byłoby go też, gdyby nie polityka państwa i gdyby nie pomoc państwa grupie Polimex-Mostostal – pokreślił. Dodał, że całe finansowanie na ten blok zostało zapewnione przez firmę Enea SA.
– Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości. Ten symboliczny akt ma wiele wymiarów. Rozwój energetyki jest niezbędnym warunkiem rozwoju Polski nowoczesnej. Jestem pewna że dodatkowe 1000 MW dadzą polskiej gospodarce dodatkową moc do działania – stwierdziła Ewa Kopacz.
Podkreśliła, że będzie w najbliższych latach największa budowa energetyczna nie tylko w Polsce, ale również w skali świata i to w czasach kryzysu. - Spójrzmy na to jako symbol działania przeciw pesymizmowi. Pokazujemy że w trudnych czasach nie brakuje nam konsekwencji i odwagi – mówiła marszałek Sejmu.
– Pozwolę sobie wyrazić radość, że realizacja tej inwestycji dzieje się na mojej ziemi – ziemi radomskiej. Po zakończeniu tej inwestycji, to tu będzie produkowany prąd dla co ósmego Polaka. To tu miejsce pracy znajdzie ponad 3 tys. ludzi – dodała.
–Cieszę się, że mogę po dłuższej przerwie i w jakże innych okolicznościach odwiedzić Elektrownię Kozienice. Pamiętacie państwo moją ostatnią wizytę tutaj, kiedy odbierałem meldunek, że woda nie powinna zalać elektrowni podczas powodzi stulecia. Było to możliwe dzięki świetnej konsekwencji w myśleniu i działanie załogi. Dzisiaj odbieramy jakby nagrodę za to działanie i myślenie – powiedział Donald Tusk.
Cywilizacyjny skok
- Dziś rozpoczynamy drugi cywilizacyjny skok związany z naszymi inwestycjami – zaznaczył premier. Dodał, ze ma nadzieję, iż dzięki tej uroczystości słowo energia nie będzie się kojarzyć tylko z materiałami wysokoenergetycznymi, jak to miało miejsce ostatnio.
Przypomniał również, że miał okazję pracować jako robotnik wysokościowy malując kominy elektrowni w Blachowni i Jaworznie. - Nie muszę czytać na ten temat, wiem z własnego doświadczenia jaki dystans pokonała Polska energetyka – powiedział Donald Tusk.
Jedyny taki blok w Europie
Nowy blok energetyczny w Kozienicach będzie najnowocześniejszą w Europie jednostką pracująca na nadkrytyczne parametry pary o mocy 1075 MW (brutto) i sprawności 45,6 proc. (netto). Blok wyposażony będzie w instalacje ekologiczne zapewniające bezpieczeństwo dla środowiska. Zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2017 roku.
Kozienicka inwestycja to impuls dla rozwoju rynku energii elektrycznej oraz nowe miejsca pracy dla regionu. Przy budowie znajdzie zatrudnienie ponad 2500 pracowników. W czasie docelowej eksploatacji w nowym bloku pracować będzie ok. 300 osób. Znaczna część materiałów do wyposażenia bloku będzie pochodzić od krajowych dostawców i producentów. Oznacza to powstanie kolejnych miejsc pracy wśród polskich podwykonawców i poddostawców.
Enea Wytwarzanie to centrum wytwarzania grupy kapitałowej Enea. Liderem całego segmentu jest Elektrownia Kozienice - największy krajowy wytwórca energii elektrycznej pochodzącej z węgla kamiennego. Elektrownia zlokalizowana jest 75 km na południe od Warszawy. Zatrudnia ponad 2300 pracowników. Należy do najefektywniejszych producentów prądu w Polsce. Pracuje w niej 10 zmodernizowanych bloków energetycznych o osiągalnej łącznej mocy 2905 MW. Elektrownia posiada około 8 % udział w rynku produkcji energii elektrycznej.