Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Kozienice: Kamień węgielny pod blok 1075 MW wmurowany

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
21-11-2012
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Kozienice: Kamień węgielny pod blok 1075 MW wmurowany
Fot. Rynek Infrastruktury
W obecności premiera Donalda Tuska, marszałek Sejmu Ewy Kopacz oraz ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego wmurowano w środę (21 listopada) kamień węgielny pod budowę bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym o mocy 1075 MW. Inwestycja realizowana przez polsko-japońskie konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i Hitachi Power Europe ma zostać zakończona w II kwartale 2007 r.

– Jest to blok, który stwarza zupełnie nową jakość. Przedtem polska energetyka opierała się na blokach 200 MW, szczytem były 500 MW, których dwa mam w Kozienicach. Teraz będzie to blok zupełnie nowej generacji i bardziej przyjazny dla środowiska – powiedział Krzysztof Zborowski, prezes spółki Enea Wytwarzanie.


1000-megawatowy sukces

 

– Żeby budowa tego bloku była możliwa, pracowały nad tym pokolenia energetyków. Elektrownia Kozienice ma już ponad 44 lata. Nie byłoby go też, gdyby nie polityka państwa i gdyby nie pomoc państwa grupie Polimex-Mostostal – pokreślił. Dodał, że całe finansowanie na ten blok zostało zapewnione przez firmę Enea SA.


– Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości. Ten symboliczny akt ma wiele wymiarów. Rozwój energetyki jest niezbędnym warunkiem rozwoju Polski nowoczesnej. Jestem pewna że dodatkowe 1000 MW dadzą polskiej gospodarce dodatkową moc do działania – stwierdziła Ewa Kopacz.


Podkreśliła, że będzie w najbliższych latach największa budowa energetyczna nie tylko w Polsce, ale również w skali świata i to w czasach kryzysu. - Spójrzmy na to jako symbol działania przeciw pesymizmowi. Pokazujemy że w trudnych czasach nie brakuje nam konsekwencji i odwagi – mówiła marszałek Sejmu.


– Pozwolę sobie wyrazić radość, że realizacja tej inwestycji dzieje się na mojej ziemi – ziemi radomskiej. Po zakończeniu tej inwestycji, to tu będzie produkowany prąd dla co ósmego Polaka. To tu miejsce pracy znajdzie ponad 3 tys. ludzi – dodała.


  –Cieszę się, że mogę po dłuższej przerwie i w jakże innych okolicznościach odwiedzić Elektrownię Kozienice. Pamiętacie państwo moją ostatnią wizytę tutaj, kiedy odbierałem meldunek, że woda nie powinna zalać elektrowni podczas powodzi stulecia. Było to możliwe dzięki świetnej konsekwencji w myśleniu i działanie załogi. Dzisiaj odbieramy jakby nagrodę za to działanie i myślenie – powiedział Donald Tusk.

 

Cywilizacyjny skok


- Dziś rozpoczynamy drugi cywilizacyjny skok związany z naszymi inwestycjami – zaznaczył premier. Dodał, ze ma nadzieję, iż dzięki tej uroczystości słowo energia nie będzie się kojarzyć tylko z materiałami wysokoenergetycznymi, jak to miało miejsce ostatnio.


Przypomniał również, że miał okazję pracować jako robotnik wysokościowy malując kominy elektrowni w Blachowni i Jaworznie. - Nie muszę czytać na ten temat, wiem z własnego doświadczenia jaki dystans pokonała Polska energetyka – powiedział Donald Tusk.

 

Jedyny taki blok w Europie

 

Nowy blok energetyczny w Kozienicach będzie najnowocześniejszą w Europie jednostką pracująca na nadkrytyczne parametry pary o mocy 1075 MW (brutto) i sprawności 45,6 proc. (netto). Blok wyposażony będzie w instalacje ekologiczne zapewniające bezpieczeństwo dla środowiska. Zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2017 roku.

 

Kozienicka inwestycja to impuls dla rozwoju rynku energii elektrycznej oraz nowe miejsca pracy dla regionu. Przy budowie znajdzie zatrudnienie ponad 2500 pracowników. W czasie docelowej eksploatacji w nowym bloku pracować będzie ok. 300 osób. Znaczna część materiałów do wyposażenia bloku będzie pochodzić od krajowych dostawców i producentów. Oznacza to powstanie kolejnych miejsc pracy wśród polskich podwykonawców i poddostawców.


Enea Wytwarzanie to centrum wytwarzania grupy kapitałowej Enea. Liderem całego segmentu jest Elektrownia Kozienice - największy krajowy wytwórca energii elektrycznej pochodzącej z węgla kamiennego. Elektrownia zlokalizowana jest 75 km na południe od Warszawy. Zatrudnia ponad 2300 pracowników. Należy do najefektywniejszych producentów prądu w Polsce. Pracuje w niej 10 zmodernizowanych bloków energetycznych o osiągalnej łącznej mocy 2905 MW. Elektrownia posiada około 8 % udział w rynku produkcji energii elektrycznej.

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Sześciomilionowy obsłużony pasażer. Czwarty raz w historii

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Sześciomilionowy obsłużony pasażer. Czwarty raz w historii

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5