Dzięki porozumieniu Wojewody Lubuskiego z Telewizją Polską SA jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie aplikacja hybrydowa dla województwa lubuskiego. Wdrażanie aplikacji alarmowej dla woj. lubuskiego w standardzie HbbTV było tematem dzisiejszego spotkania z udziałem Małgorzaty Olszewskiej podsekretarz stanu w MAC, wojewody lubuskiego Marcina Jabłońskiego i prezesa TVP Juliusza Brauna.
- To nasz wspólny cel – upowszechnianie wykorzystania nowoczesnych technologii – powiedziała minister Olszewska. Zwróciła ona uwagę, że nowoczesne technologie mogą pomagać w informowaniu obywateli o możliwych zagrożeniach. Mogą pomóc przekazać wiedzę o procesach, które mogą zmieniać świat na lepsze. - Podobny do tego projekt ostrzegania działa w Japonii, gdzie doskonale się sprawdza przy ostrzeganiu przed zagrożeniami – dodała.
Lubuskie jako pierwsze w kraju przeszło w listopadzie 2012 roku wyłącznie na naziemną telewizję cyfrową. Sygnał analogowy został tu wyłączony. Naziemna telewizja cyfrowa to nie tylko lepszy obraz i dźwięk, ale i nowe możliwości, np. usługi hybrydowe pozwalające łączyć możliwości, jakie daje telewizja i internet. To zaś można wykorzystać do tworzenia systemu powiadamiania tak, jak to ma być w Lubuskiem: jeśli zajdzie potrzeba, na ekranie telewizora widz zobaczy komunikat z ostrzeżeniem czy powiadomieniem. A jeśli ma odbiornik wyposażony w HbbTV, to zobaczy to ostrzeżenie również w postaci grafiki telewizji hybrydowej. I łatwo będzie mógł znaleźć więcej informacji – w sekcji informacyjnej lub poradnikowej dotyczącej danej kategorii ostrzeżenia.
Źródłem informacji o zagrożeniu będzie Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, który na bieżąco otrzymuje raporty od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i prognozy meteorologiczne i hydrologiczne. System pozwala pokazywać dane dla zagrożonego obszaru w postaci map zagrożeń czy planów ewakuacji.
Usługa zintegrowana będzie z istniejącym już systemem e-lubuskie, który informuje posiadaczy smartfonów i tabletów o pogodzie, zagrożeniach i sytuacji na drogach. Teraz nie tylko oni będą mogli korzystać z tej usługi.
Odbiorniki telewizyjne podłączone do internetu będą mogły korzystać praktycznie z całej funkcjonalności aplikacji e-lubuskie.