Arek Kowalczyk
W trakcie posiedzenia Rada Nadzorcza NFOŚiGW ustaliła, że celem nadrzędnym wprowadzonych zmian jest poprawa efektywności i skuteczności wydatkowania środków publicznych, bez preferowania jakichkolwiek technologii, a wdrożenie nowych zasad programu, przyczyni się do zwiększenia redukcji CO2 o ok. 3 tys. ton rocznie. NFOŚiGW podkreśla również, że zdobyte doświadczenia i kontynuacja konsultacji pozwolą funduszowi na efektywniejsze wsparcie małych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Jak czytamy w komunikacie, NFOŚiGW powinien kontynuować prace związane z ekologiczną optymalizacją kryteriów oceny, które mogą być wykorzystane w przyszłości do ustalania dofinansowania. NFOŚiGW w porozumieniu z bankami zaangażowanymi we wdrażane instrumenty dopłat do kolektorów, będzie dokonywał dalszych analiz skutków zmiany. Dodatkowej analizie podlegać będzie możliwość i konsekwencje wcześniejszego zakończenia programu. „Tym samym Rada Nadzorcza NFOŚiGW podtrzymała stanowisko w sprawie przyjętych zmian programu, które obowiązywać będą od 1 października br.” – czytamy w podsumowaniu.
- Całkowity brak chęci dialogu i wypracowania rozwiązania, które stymulowałoby rozwój branży kolektorów słonecznych w Polsce zamiast ją pogrążać, jest zastanawiający. Argument Funduszu o braku czasu na wprowadzenie logicznego, sprawiedliwego i korzystnego zarówno dla konsumenta, branży solarnej a także samego NFOŚiGW rozwiązania jest co najmniej dyskusyjny, w kontekście trybu i kultury wprowadzenia nowych przepisów. Regulacje, które mają obowiązywać od 1 października zostały przecież uchwalone w trakcie trwania Programu, bez konsultacji z pełną reprezentacją branży kolektorów słonecznych (przedstawiciele sektora kolektorów próżniowych - 30% rynku – nie zostali nawet zaproszeni do rozmów) i opublikowane w tempie tak ekspresowym, że producenci kolektorów próżniowych przecierali oczy ze zdumienia odkrywając je na witrynie internetowej Funduszu – przekonuje koalicja polskich producentów, dystrybutorów i instalatorów słonecznych kolektorów próżniowych.