Łukasz Malinowski
W ciągu kilkunastu lat energetyka wiatrowa stała się znaczącym źródłem energii elektrycznej w wielu krajach, zwiększając ich niezależność energetyczną i ograniczając emisję zanieczyszczeń. Pomimo stosunkowo szybkiego tempa wzrostu nowych mocy w sektorze energetyki wiatrowej w ostatnich latach w Polsce, jej udział w zaspokajaniu krajowego popytu na energię elektryczną jest wciąż niewielki.
Moc zainstalowana w Polsce w energetyce wiatrowej to 1 616 MW, podczas gdy w Niemczech to aż 29 060 MW, a w Hiszpanii 21 674 MW. Największym obecnie producentem energii z wiatru na świecie są Chiny, gdzie łączna moc elektrowni wiatrowych wynosi ponad 60 000 MW.
Na konferencji dotyczącej energetyki wiatrowej, jaka odbyła się niedawno w Ożarowie Mazowieckim, debatowano m. in. o korzyściach, jakie przynosi energetyka wiatrowa. Jednym z ważniejszych aspektów są wpływy do gmin, na terenie których ulokowane zostały wiatraki. Na obszarach o korzystnych warunkach wietrzności takie dochody mogą wynieść nawet do 17% budżetu gminy. W gminie Margonin, na której terenie zlokalizowana jest największa farma wiatrowa w Polsce, wpływy do jej budżetu z tego tytuły wynoszą co roku 3,5 mln zł.
Rozwój energetyki wiatrowej przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy. Obecnie w przedsiębiorstwach związanych z energetyką wiatrową pracuje 2 tys. osób. Szacuje się, że w perspektywie do 2020 r. liczba miejsc pracy w tym sektorze może wzrosnąć aż do 66 tys. (dla porównania, w sektorze produkcji koksu i ropy naftowej w 2011 r. pracowało 13 tys. osób).
Energia wiatrowa przyczynia się ponadto do zmniejszenia emisji CO2.