Rynek Infrastruktury
Wykonawcy, którzy złożyli wnioski o dopuszczenie w postępowaniu, to:
1. Alstom (Niemcy/Francja/Polska),
2. Hitachi ,Polimex-Mostostal (Niemcy/Polska),
3. Shanghai Electric Group Company Ltd. (Chiny),
4. Gama, Dusan (Turcja,/Wlk. Brytania),
5. GSE & C, AV Inwestor Szamoty (Korea Pd/Polska),
6. Pol-Aqua, Dragados (Polska/Hiszpania),
7. China Gezhouba Group Company Ltd. (Chiny),
8. SNC-Lavalin (Kanada),
9. Rafako, PBG,Mostostal Warszawa (Polska).
- To ważny, kolejny etap realizacji projektu budowy nowej elektrowni w Ostrołęce, zamknięty zgodnie z harmonogramem projektu – mówi prezes spółki Elektrownia Ostrołęka Roman Pionkowski. - Kolejnym etapem procedury przetargowej będzie przygotowanie tzw. krótkiej listy wnioskodawców, którą opublikujemy do końca tego roku - dodaje.
Władze Grupy Energa oceniają, że wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie budowy możliwe będzie w drugiej połowie 2012 r. Na przyszły rok harmonogram inwestycji zakłada także organizację jej finansowania. Inwestycja, której wartość szacowana jest na 6-7 miliardów złotych finansowana będzie z kredytu inwestycyjnego i ze środków własnych.
Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na przełomie 2016 i 2017 r. , czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii.
Energa ma już wszystkie zgody, pozwolenia wymagane dla rozpoczęcia budowy i większość umów związanych z przyszłą eksploatacją nowej elektrowni. Oprócz pozwolenia na budowę, inwestycja posiada m.in. umowę przyłączeniową z Polskimi Sieciami Energetycznymi, która określa harmonogram rozbudowy sieci przesyłowej w północno-wschodniej Polsce koniecznej do przyłączenia elektrowni do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i gwarantuje wyprowadzenie mocy z nowego bloku. Z kolei dzięki umowie zawartej z kopalnią LW Bogdanka elektrownia ma już zapewnione dostawy węgla na 20 lat. Inwestycja posiada także zezwolenie na udział w systemie handlu emisjami CO2.
Obecnie w Ostrołęce trwają prace związane z budową infrastruktury, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. PSE Operator SA kontynuuje zgodnie z harmonogramem prace związane z przyłączeniem nowego bloku do systemu elektroenergetycznego.
Inwestycja w Ostrołęce znajduje się na liście infrastruktury krytycznej (priorytetowych elementów) Krajowego Systemu Elektroenergetycznego Polski stworzonej przez Ministerstwo Gospodarki ze względu na zasadniczy wpływ na stabilność pracy KSE w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych projektów inwestycyjnych w systemowe źródła wytwórcze w Polsce, praktycznie jedyny w części kraju najbardziej narażonej na skutki deficytu energii elektrycznej.
Nowa elektrownia ma produkować około 7,2 tys. GWh energii elektrycznej rocznie, czyli tyle ile zużywają miasta wielkości Krakowa czy Poznania.
W elektrowni mają zostać zastosowane nowoczesne, sprawdzone komercyjnie rozwiązania: współspalanie węgla i biomasy w kotle pyłowym o parametrach nadkrytycznych, obieg parowy na parametry nadkrytyczne i odprowadzenie spalin przez chłodnię kominową; wysoko skuteczne instalacje oczyszczania spalin (emisja poniżej wymaganych limitów): odpylanie w elektrofiltrach, ograniczenie emisji tlenków azotu metodami pierwotnymi, następnie odazotowanie katalityczne, odsiarczanie metodą mokrą, ograniczenie zużycia wody poprzez zastosowanie zamkniętego obiegi chłodzenia, a także gotowość do dobudowania instalacji wychwytywania CO2 (CCS Ready) i wysoka dyspozycyjność ruchowa.