Partnerzy serwisu:
Intermodal i logistyka

Pacewicz: Jeden reachstaker i 300 m toru to jeszcze nie terminal

Dalej Wstecz
Autor:

sg

Data publikacji:
18-04-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Pacewicz: Jeden reachstaker i 300 m toru to jeszcze nie terminal
PCC Intermodal; terminal w Gliwicach; fot. PCC Intermodal
Niektórzy uważają, że jeden reachstacker, dwóch pracowników i 300 metrów toru to już terminal. Takie myślenie musi się zmienić – powiedział dziś na konferencji w Gdańsku Radosław Pacewicz, dyrektor Departamentu Regulacji Rynku Kolejowego w Urzędzie Transportu Kolejowego.

Polskie terminale kontenerowe odbiegają znacząco od infrastruktury europejskiej, głownie pod względem wielkości placów składowych, magazynów i przepustowości. W Europie obsługa w terminalu jest szybsza, większa jest średnia prędkość handlowa na linii (w Polsce oscyluje na poziomie 25 km/h) oraz dużo niższa stawka za dostęp do infrastruktury dla pociągów towarowych.

 

Jak wskazywał UTK w swoim zeszłorocznym raporcie na termat transportu intermodalnego w Polsce większość terminali wymaga natychmiastowej rozbudowy, modernizacji i unowocześnienia, w tym w zakresie transportu kolejowego przede wszystkim poprzez rozbudowę układu torowego za- i wyładunkowego umożliwiającego obsługę składów całopociągowych o długości 600 metrów.
 

Infrastruktura punktowa w Polsce powoli się rozbudowuje. Największy udział w przewozach intermodalnych, a także rozbudowaną sieć infrastruktury punktowej w Polsce posiada PKP Cargo. Dwa z jej terminali mają charakter wyspecjalizowanych centrów logistycznych, działających jako odrębne spółki: centrum logistyczne Małaszewicze oraz CL Medyka-Żurawica. Oprócz dwóch centrów logistycznych na granicy wschodniej, kompleksową obsługę terminali przeładunkowych w ramach Grupy PKP Cargo realizuje spółka Cargosped, która zarządza zarówno terminalami kontenerowymi w Gądkach, Gliwicach, Kobylnicy, Mławie i Warszawa), jak i terminalem masowym na granicy z Obwodem Kaliningradzkim (Terminal Braniewo). PKP Cargo buduje duży terminal intermodalny we Franowie.
 

Euroterminal Sławków jest wspólną własnością Centrali Zaopatrzenia Hutniczego, PKP Cargo oraz PKP LHS. DB Schenker Rail Polska także posiada swój terminal w Sławkowie. Euroterminal jest usytuowany na styku najdalej na zachód wysuniętego odcinka linii kolejowych o szerokim rozstawie toru (1520 mm) i linii normalnotorowej (1435mm) dzięki czemu doskonale wpisuje się w rozwój transportu kontenerowego na trasie Daleki Wschód i Azja – Europa Zachodnia

 

PCC Intermodal posiada terminale intermodalne w Kutnie (4 tory kolejowe po 700 m każdy ), Brzegu Dolnym (2 tory kolejowe po 300 m) i Gliwicach (2 tory kolejowe 600 m), a także we Frankfurcie w Niemczech.
 

Polzug posiada terminal w Dąbrowie Górniczej (3 tory po 625 m), Pruszkowie (2x600 m), Wrocławiu (2x300 m), Gądkach (1x300 m), Sławkowie /Dębowa Góra/ (1x600 m).
 

CTL Logistics jest jedynie operatorem logistycznym, nie posiada własnych terminali intermodalnych. Spedkont operuje czterema terminalami: w Łodzi Olechowie (dwa tory o łącznej długości 1400 m), Warszawie Głównej Towarowej (dwa tory o łącznej długości 715 m), Poznaniu Garbarach (trzy tory o łącznej długości 540 m) oraz w Sosnowcu Południowym (trzy tory o łącznej długości 690 m). Schavemaker Cargo zarządza terminalem w Kątach Wrocławskich. Prokont posiada terminale w Tychach i Gdańsku.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Gdynia: Nowe połączenie intermodalne do Wielkiej Brytanii

Intermodal i logistyka

Maersk przejmie DB Schenker?

Intermodal i logistyka

Maersk przejmie DB Schenker?

Mikołaj Kobryński 19 lutego 2024

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Gdynia: Nowe połączenie intermodalne do Wielkiej Brytanii

Intermodal i logistyka

Maersk przejmie DB Schenker?

Intermodal i logistyka

Maersk przejmie DB Schenker?

Mikołaj Kobryński 19 lutego 2024

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5