Rynek Infrastruktury
Wszyscy odbiorcy, poza wprowadzonymi czasowo ograniczeniami w ramach umów handlowych dla trzech zakładów przemysłowych (czytaj więcej tutaj), otrzymują gaz zgodnie z zapotrzebowaniem.
Jak zapewniał w czwartek PAP dyrektor departamentu regulacji w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie Andrzej Janiszowski, nie ma żadnych problemów z dostawami gazu do systemu. - Jesteśmy całkowicie bezpieczni - powiedział.
PGNiG szacuje, że dziejsze dobowe zapotrzebowanie na gaz ziemny wysokometanowy dla klientów PGNiG SA przekroczy 70 mln m sześc, t.j. wielkość wczorajszego zapotrzebowania. Dobowe zapotrzebowanie na gaz jest pokrywane w następujący sposób: dostawy gazu ze źródeł krajowych wynoszą ok. 7,2 mln m sześc. na dobę, dostawy z importu ok. 43 sześc. na dobę, pozostałe ilości pochodzą z podziemnych magazynów gazu.
Ze względu na panujące w całej Europie niskie temperatury powietrza, PGNiG SA szacuje, iż w najbliższych dniach niewykluczone są nieregularności w dostawach gazu z kierunku wschodniego o niewielkiej skali.
Dzięki podjętej 2 lutego 2012 roku decyzji Ministra Gospodarki o uruchomieniu zapasów obowiązkowych gazu ziemnego, pokrycie ewentualnych nieregularności może następować z zapasów zgromadzonych w podziemnych magazynach gazu należących do PGNiG SA, w tym z kawernowego podziemnego magazynu gazu Mogilno.